statystyki

Fakturę dla rolnika ryczałtowego można wystawić na podstawie paragonu bez NIP

autor: Agnieszka Pokojska23.01.2020, 07:28; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:38
rolnik

Wątpliwości w zakresie stosowania nowych przepisów miał producent maszyn rolniczych, które sprzedaje m.in. rolnikom ryczałtowymźródło: ShutterStock

Sprzedawca może w dalszym ciągu wystawiać faktury rolnikowi ryczałtowemu na podstawie paragonów bez NIP – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Od 1 stycznia 2020 r. zasadą jest, że tylko paragon z NIP nabywcy daje podstawę do wystawienia faktury, umożliwiającej prawo do odliczenia VAT i zaliczenia wydatku do kosztów (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT). Za naruszenie tej zasady sprzedawcy oraz nabywcy grozi sankcja w wysokości 100 proc. VAT wykazanego na paragonie.

Wątpliwości w zakresie stosowania nowych przepisów miał producent maszyn rolniczych, które sprzedaje m.in. rolnikom ryczałtowym. Korzystają oni ze zwolnienia podmiotowego z VAT, a ich identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL. Producent zapytał dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy może wystawiać faktury na rzecz rolnika ryczałtowego na podstawie paragonu, który nie zawiera NIP. Organ interpretacyjny to potwierdził.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane