statystyki

Jakie są wyjątki od split paymentu i zapłaty na rachunki z białej listy

autor: Łukasz Zalewski16.01.2020, 07:18; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:32
Sankcji w podatku dochodowym związanych z białą listą uniknie podatnik, który płaci na rachunki wirtualne i rachunki masowych płatności.

Sankcji w podatku dochodowym związanych z białą listą uniknie podatnik, który płaci na rachunki wirtualne i rachunki masowych płatności.źródło: ShutterStock

Najnowsze interpretacje indywidualne dotyczące nowych obowiązków podatkowych potwierdzają to, co minister finansów stwierdził już w grudniowych objaśnieniach.

Najwięcej pytań zadawanych przez podatników we wnioskach o interpretację indywidualną dotyczy obowiązujących od 1 stycznia 2020 r. sankcji w podatkach dochodowych za zapłatę ponad 15 tys. zł na rachunek niewidniejący na białej liście albo bez obowiązkowej podzielonej płatności.

Przypomnijmy, że minister finansów wydał 20 grudnia objaśnienia w sprawie wykazu podatników VAT (biała lista), a 23 grudnia w sprawie mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

Zagraniczny dostawca

W interpretacji z 31 grudnia 2019 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.430.2019.2.BG) dyrektor KIS potwierdził, że obaw o koszty uzyskania przychodu nie muszą mieć podatnicy, który dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podmiotu unijnego. W takiej sytuacji to polski nabywca rozlicza VAT, a nie dostawca unijny. Nie ma więc obowiązku przelania należności na konto z białej listy ani składania zawiadomienia o przelewie na konto spoza niej (o którym mowa w art. 117ba par. 3 ordynacji podatkowej) – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane