statystyki

Jaka powinna być data weryfikacji rachunku na białej liście? [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan16.12.2019, 19:43; Aktualizacja: 16.12.2019, 19:44
W związku z wejściem w życie od początku przyszłego roku przepisów określających sankcje za dokonywanie płatności na rachunki spoza białej listy proszę o informację, kiedy należy sprawdzać rachunek kontrahenta w przypadku zlecania przelewów z datą przyszłą.

W związku z wejściem w życie od początku przyszłego roku przepisów określających sankcje za dokonywanie płatności na rachunki spoza białej listy proszę o informację, kiedy należy sprawdzać rachunek kontrahenta w przypadku zlecania przelewów z datą przyszłą.źródło: ShutterStock

Jaka powinna być data weryfikacji rachunku na białej liście? Czy wyłączenie z kosztów będzie dotyczyć płatności na konta podmiotów innych niż kontrahenci? Kiedy można zrezygnować z wpłaty zaliczki ze względu na zamiar skorzystania z ulgi abolicyjnej?

W związku z wejściem w życie od początku przyszłego roku przepisów określających sankcje za dokonywanie płatności na rachunki spoza białej listy proszę o informację, kiedy należy sprawdzać rachunek kontrahenta w przypadku zlecania przelewów z datą przyszłą.

Od 1 września 2019 r. funkcjonuje nowy wykaz podmiotów prowadzony dla celów VAT. Obejmuje on m.in. wszystkie podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT oraz dotyczące ich informacje, w tym numery posiadanych przez nich rachunków bankowych oraz w SKOK-ach (zob. art. 96b ust. 3 pkt 13 ustawy o VAT). Z kolei z początkiem 2020 r. do ustaw o podatku dochodowym dodane zostaną regulacje określające sankcje za dokonywanie płatności na rachunek inny niż wskazany w tym wykazie (zob. art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT), a do ordynacji podatkowej przepisy o odpowiedzialności solidarnej w takiej sytuacji (art. 117ba par. 1 i 2 ordynacji podatkowej).

Ocena, czy przesłanka ta jest spełniona, dokonywana będzie na dzień zlecenia przelewu. Dotyczyć to będzie również przelewów zlecanych z przyszłą datą realizacji, a więc w przypadku zlecania przelewów z datą przyszłą nie będzie konieczna kolejna weryfikacja w dniu realizacji przelewu. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 listopada 2019 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.357.2019.1.EN), w której czytamy, że „prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że nie ma on obowiązku dokonywać ponownej weryfikacji rachunku bankowego kontrahenta na dzień faktycznej realizacji zlecenia przelewu, jeżeli na dzień zlecenia przelewu weryfikacji takiej dokonał i była ona pozytywna”.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane