statystyki

Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan27.05.2019, 10:39; Aktualizacja: 27.05.2019, 10:39
Kiedy podatek u źródła jest podstawą opodatkowania importu usług Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? Jak można odliczyć VAT z faktur prognozowych?

Kiedy podatek u źródła jest podstawą opodatkowania importu usług Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? Jak można odliczyć VAT z faktur prognozowych?źródło: ShutterStock

Kiedy podatek u źródła jest podstawą opodatkowania importu usług? Czy można wystawiać fakturę na żądanie nabywcy bez zwrotu paragonu? Jak można odliczyć VAT z faktur prognozowych?

Podatnik kupił w Stanach Zjednoczonych szablon strony internetowej. W związku z brakiem możliwości potrącenia podatku u źródła pokrył jego koszt z własnych środków. Czy rozpoznając import usług, podatnik powinien uwzględnić tę kwotę w podstawie opodatkowania?

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również importu usług (z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 30c ust. 1 ustawy o VAT).

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, że podatek u źródła stanowi element podstawy opodatkowania VAT, jeżeli jest potrącany z ustalonej z kontrahentem kwoty zapłaty. Istnieją natomiast wątpliwości w sytuacji, gdy ustalona z kontrahentem kwota zapłaty zostaje mu przekazana w całości, a nabywca towarów lub usług dodatkowo ponosi koszt podatku u źródła z własnych środków.

Według mnie w przypadkach takich podatek u źródła nie stanowi elementu podstawy opodatkowania VAT. Uważam bowiem, że kwoty, o których mowa w art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, stanowią element podstawy opodatkowania tylko wtedy, gdy stanowią element zapłaty, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. W przypadkach, o których mowa, warunek ten nie jest spełniony.

Odmienne stanowisko w tej kwestii zajął jednak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2015 r. (nr IPPP3/4512-72/15-4/JF). Organ podatkowy uznał w niej za prawidłowe stanowisko spółki, że „jeśli Spółka dokona zapłaty zryczałtowanego podatku od należności wypłacanych na rzecz X., wartość zapłaconego podatku powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania w imporcie usług”.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane