statystyki

Płatności kartą inaczej w białej liście, inaczej w split paymencie

autor: Łukasz Zalewski02.12.2019, 10:58; Aktualizacja: 02.12.2019, 10:58
Podejście MF jest niekonsekwentne, ale takie mamy przepisy. Eksperci wskazują jednak, że polskie regulacje o obowiązkowym MPP, które narzucają płatność przelewem, mogą być niezgodne z unijnym prawem.

Podejście MF jest niekonsekwentne, ale takie mamy przepisy. Eksperci wskazują jednak, że polskie regulacje o obowiązkowym MPP, które narzucają płatność przelewem, mogą być niezgodne z unijnym prawem.źródło: ShutterStock

Podejście MF jest niekonsekwentne, ale takie mamy przepisy. Eksperci wskazują jednak, że polskie regulacje o obowiązkowym MPP, które narzucają płatność przelewem, mogą być niezgodne z unijnym prawem.

Połączenie zmian związanych z białą listą i obowiązkowym split paymentem powoduje, że część przedsiębiorców czuje się zagubionych. Rozwiązania przyjęte na potrzeby białej listy nie korelują bowiem z tymi dotyczącymi obowiązkowej podzielonej płatności. Dobitnym tego przykładem są płatności kartami. Z przepisów dotyczących białej listy wynika, że zapłata kartą jest możliwa. Natomiast regulacje dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dopuszczają wyłącznie przelew. A takie ograniczenie zdaniem ekspertów może być niezgodne z decyzją derogacyjną, w której Rada UE pozwoliła Polsce na stosowanie obowiązkowej podzielonej płatności.

Co innego wykaz, co innego MPP

W opublikowanych na stronie www.podatki.gov.pl wyjaśnieniach dotyczących białej listy i modelu podzielonej płatności Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jeśli chodzi o białą listę, to płatności kartami nie są uznawane za „płatności dokonane przelewem”, tzn. nie są objęte przepisami dotyczącymi wykazu podatników VAT. Tym samym – dodaje MF – skoro nie jest to przelew, lecz zlecenie płatnicze, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy, które zawiera polecenie wykonania transakcji płatniczej, to zapłacenie kartą lub pay-by-linkiem nie będzie skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych (utratą kosztów uzyskania przychodu). Innymi słowy, można zapłacić kontrahentowi kartą i zaliczyć wydatek do kosztów. W takim przypadku nie poniesie się konsekwencji podatkowych, którymi od 1 stycznia przyszłego roku będzie brak prawa do zaliczenia wydatku opłaconego na konto spoza wykazu do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (PIT lub CIT).

Jeśli zaś chodzi o płatności kartą na potrzeby split paymentu, MF wyjaśnia, że za zakupy towarów objętych obowiązkową podzieloną płatnością, opiewające na ponad 15 tys. zł brutto, nie będzie można płacić kartą płatniczą. „Przedsiębiorca będzie musiał zapłacić przelewem, bo transakcja będzie objęta MPP” – wskazuje MF.

Takie podejście zaprezentował też resort w odpowiedzi na pytania DGP. „System podzielonej płatności działa wyłącznie w oparciu o przelewy bankowe. Zapłata kartą nie jest więc wykonaniem obowiązku zapłaty w podzielonej płatności” – czytamy w stanowisku MF.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane