statystyki

NIP nabywcy na paragonie wymusi większą ostrożność stron transakcji

autor: Radosław Kowalski25.11.2019, 09:32; Aktualizacja: 25.11.2019, 09:33
Ograniczenie możliwości uzyskania faktury, w przypadku gdy zakup towaru lub usługi zapisano w kasie fiskalnej, ma na celu zwalczenie nadużyć w odliczaniu VAT przez podmioty niebędące faktycznymi nabywcami. Regulacje te będą jednak sporym utrudnieniem także dla uczciwych firm.

Ograniczenie możliwości uzyskania faktury, w przypadku gdy zakup towaru lub usługi zapisano w kasie fiskalnej, ma na celu zwalczenie nadużyć w odliczaniu VAT przez podmioty niebędące faktycznymi nabywcami. Regulacje te będą jednak sporym utrudnieniem także dla uczciwych firm.źródło: ShutterStock

Ograniczenie możliwości uzyskania faktury, w przypadku gdy zakup towaru lub usługi zapisano w kasie fiskalnej, ma na celu zwalczenie nadużyć w odliczaniu VAT przez podmioty niebędące faktycznymi nabywcami. Regulacje te będą jednak sporym utrudnieniem także dla uczciwych firm.

Przypomnijmy: w przypadku zakupów krajowych to właśnie faktura stanowi źródło podatku naliczonego, a jej otrzymanie jest warunkiem koniecznym rozliczenia VAT naliczonego przez nabywcę. Bez faktury podatnik nabywający w kraju towary i usługi nie skorzysta z podstawowego prawa czynnego podatnika VAT wyrażonego w zasadzie neutralności, tj. nie rozliczy podatku naliczonego. Dodatkowo może mieć problem z prawidłowym udokumentowaniem, a przez to i rozliczeniem, podatkowych kosztów uzyskania. Mogą pojawić się też wątpliwości co do tego, na kiedy przypada termin płatności.

Prawodawca wprowadził więc w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2166; dalej: ustawa o VAT) zasadę, zgodnie z którą czynny podatnik VAT jest zobowiązany bez wezwania dokumentować za pomocą faktury każdą sprzedaż opodatkowaną polskim VAT i nieobjętą zwolnieniem, dokonywaną na rzecz innego podatnika (obowiązek faktycznie jest szerszy, ale tutaj istotna jest sprzedaż dla podatnika).

Problem w tym, że już za chwilę, bo od 1 stycznia 2020 r., twierdzenie to będzie nie do końca prawdziwe. Otóż wedle nowych przepisów dla sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej faktura dla podatnika VAT będzie mogła być wystawiona wyłącznie wówczas, gdy w paragonie był wykazany NIP nabywcy. Należy to wyraźnie podkreślić: jeżeli sprzedaż będzie zafiskalizowana w kasie rejestrującej, to sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę dla innego podatnika tylko i wyłącznie pod warunkiem, że w paragonie został ujawniony numer VAT (NIP) tego podatnika. Ta sama zasada będzie miała zastosowanie przy sprzedaży dokonanej dla podatnika podatku od wartości dodanej. Całkowicie bez znaczenia jest to, że tego rodzaju transakcja nie musi być rejestrowana w kasie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Piotrek Drozd(2019-11-25 22:52) Zgłoś naruszenie 30

    Ciekawa sprawa, będę musiał zgłębić mocniej temat, bo znowu przepisy są nie do końca jasne dla "zwykłego" zjadacza chleba. Mam wrażenie, że te komplikacje i kombinacje nie zawsze służą przedsiębiorcom, mimo że cel był raczej pozytywny i miał pomóc. No nic, będę musiał obgadać to z moją Księgową, która wyłoży kawę na ławę. Jeśli jesteście z Wrocławia to polecam w tym obszarze Panią Edytę Cyburt, która jest wyjątkowo "na czasie" jeśli chodzi o te zagadnienia. Obecnie zastało zasiane ziarnko niepewności, ale dzięki za poruszenie tematu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane