statystyki

Podatek nie zależy od woli wynajmującego. Kiedy wynajem staje się firmowy, a nie prywatny?

autor: Patrycja Dudek24.10.2019, 09:37; Aktualizacja: 24.10.2019, 09:37
Kto nabywa kilkadziesiąt lokali mieszkalnych, by je wynajmować, prowadzi działalność gospodarczą, niezależnie od tego, co sam o tym sądzi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Kto nabywa kilkadziesiąt lokali mieszkalnych, by je wynajmować, prowadzi działalność gospodarczą, niezależnie od tego, co sam o tym sądzi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Kto nabywa kilkadziesiąt lokali mieszkalnych, by je wynajmować, prowadzi działalność gospodarczą, niezależnie od tego, co sam o tym sądzi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W przepisach podatkowych nie ma jasnych kryteriów decydujących o tym, kiedy wynajem jest jeszcze prywatny, a kiedy staje się już firmowy. Dlatego NSA orzekł, że decydujące znaczenie w tym względzie ma decyzja samego podatnika. Takie stanowisko sąd kasacyjny wyraził m.in. w wyroku z 22 sierpnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 3175/17). Pisaliśmy o tym w artykule „Wynajmujący sam decyduje, jak rozliczać się z fiskusem” (DGP nr 164/2019).

W najnowszej sprawie jednak sąd uznał inaczej.

Decyzja podatnika…

Chodziło o właściciela kilkudziesięciu mieszkań. We wniosku o interpretację wyjaśnił on, że tylko część z tych nieruchomości ujął w firmowej ewidencji środków trwałych i wynajmuje w ramach działalności gospodarczej. Pozostała część – jak tłumaczył – stanowi jego majątek prywatny.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane