W jaki sposób zaksięgować wynagrodzenia za wrzesień wypłacone przed zmianą PIT i po niej

autor: Karolina Pawlak30.09.2019, 12:37; Aktualizacja: 30.09.2019, 12:37
Wypłacamy wynagrodzenia z umów o pracę za wrzesień do 10 października. Jak w związku ze zmianą przepisów zaksięgować takie zobowiązanie wobec pracownika w księgach rachunkowych, jeśli za wrzesień zamykamy je do 2 października?

Wypłacamy wynagrodzenia z umów o pracę za wrzesień do 10 października. Jak w związku ze zmianą przepisów zaksięgować takie zobowiązanie wobec pracownika w księgach rachunkowych, jeśli za wrzesień zamykamy je do 2 października?źródło: ShutterStock

Wypłacamy wynagrodzenia z umów o pracę za wrzesień do 10 października. Jak w związku ze zmianą przepisów zaksięgować takie zobowiązanie wobec pracownika w księgach rachunkowych, jeśli za wrzesień zamykamy je do 2 października?

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychód ze stosunku pracy powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy i wartości pieniężnych. Oznacza to, iż wyliczając wynagrodzenie do wypłaty, należy uwzględnić regulacje prawne obowiązujące w dniu wypłaty świadczenia pracownikowi. Natomiast w księgach, zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, wynagrodzenie jest kosztem tego okresu, w którym świadczona była praca. Podobnie jest w podatku dochodowym przy założeniu, że wypłata wynagrodzenia nastąpi terminowo.

Jak wskazuje art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT i art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, należności z tytułu stosunku pracy wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Gdy dojdzie do uchybienia temu terminowi, należności te są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty (postawienia do dyspozycji) pracownikowi. Czyli przychód z wynagrodzenia za wrzesień 2019 r. pracownik uzyska w miesiącu otrzymania tej należności (postawienia jej do jego dyspozycji), czyli w październiku 2019 r. W tym też miesiącu pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tej należności. Zatem musi być ono obliczone już wg nowych zasad. Od początku października mają obowiązywać przepisy ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowa regulacja, choć część jej przepisów będzie obowiązywała od stycznia 2020 r., będzie miała wpływ na ustalenie wartości zobowiązania z tytułu wynagrodzeń prezentowanego na koniec września. Nie będzie miała zaś przełożenia na wartość kosztu, ponieważ kosztem księgowym i podatkowym są kwoty brutto oraz tzw. składki ZUS i funduszowe, które są liczone od wynagrodzenia brutto.

Na co należy zatem zwrócić uwagę obliczając wynagrodzenie wrześniowe wypłacane w październiku? Najważniejsze dla pracodawców jest to, iż od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. miesięczne koszty uzyskania przychodów wynoszą:

  • 250 zł – w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;
  • 300 zł – w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane