statystyki

W jaki sposób zaksięgować wynagrodzenia za wrzesień wypłacone przed zmianą PIT i po niej

autor: Karolina Pawlak30.09.2019, 12:37; Aktualizacja: 30.09.2019, 12:37
Wypłacamy wynagrodzenia z umów o pracę za wrzesień do 10 października. Jak w związku ze zmianą przepisów zaksięgować takie zobowiązanie wobec pracownika w księgach rachunkowych, jeśli za wrzesień zamykamy je do 2 października?

Wypłacamy wynagrodzenia z umów o pracę za wrzesień do 10 października. Jak w związku ze zmianą przepisów zaksięgować takie zobowiązanie wobec pracownika w księgach rachunkowych, jeśli za wrzesień zamykamy je do 2 października?źródło: ShutterStock

Wypłacamy wynagrodzenia z umów o pracę za wrzesień do 10 października. Jak w związku ze zmianą przepisów zaksięgować takie zobowiązanie wobec pracownika w księgach rachunkowych, jeśli za wrzesień zamykamy je do 2 października?

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychód ze stosunku pracy powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy i wartości pieniężnych. Oznacza to, iż wyliczając wynagrodzenie do wypłaty, należy uwzględnić regulacje prawne obowiązujące w dniu wypłaty świadczenia pracownikowi. Natomiast w księgach, zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów, wynagrodzenie jest kosztem tego okresu, w którym świadczona była praca. Podobnie jest w podatku dochodowym przy założeniu, że wypłata wynagrodzenia nastąpi terminowo.

Jak wskazuje art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT i art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, należności z tytułu stosunku pracy wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Gdy dojdzie do uchybienia temu terminowi, należności te są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty (postawienia do dyspozycji) pracownikowi. Czyli przychód z wynagrodzenia za wrzesień 2019 r. pracownik uzyska w miesiącu otrzymania tej należności (postawienia jej do jego dyspozycji), czyli w październiku 2019 r. W tym też miesiącu pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tej należności. Zatem musi być ono obliczone już wg nowych zasad. Od początku października mają obowiązywać przepisy ustawy z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowa regulacja, choć część jej przepisów będzie obowiązywała od stycznia 2020 r., będzie miała wpływ na ustalenie wartości zobowiązania z tytułu wynagrodzeń prezentowanego na koniec września. Nie będzie miała zaś przełożenia na wartość kosztu, ponieważ kosztem księgowym i podatkowym są kwoty brutto oraz tzw. składki ZUS i funduszowe, które są liczone od wynagrodzenia brutto.

Na co należy zatem zwrócić uwagę obliczając wynagrodzenie wrześniowe wypłacane w październiku? Najważniejsze dla pracodawców jest to, iż od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. miesięczne koszty uzyskania przychodów wynoszą:

  • 250 zł – w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;
  • 300 zł – w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane