statystyki

Spółka komandytowa: Obniżenie wkładu bez PIT

autor: Nina Walczyk30.09.2019, 19:00
Uzasadniając wyrok, sędzia Beata Cieloch powiedziała, że zarówno podniesione przed podatnika zarzuty, jak i jego argumenty są jak najbardziej zasadne.

Uzasadniając wyrok, sędzia Beata Cieloch powiedziała, że zarówno podniesione przed podatnika zarzuty, jak i jego argumenty są jak najbardziej zasadne.źródło: ShutterStock

Obniżenie wartości wkładu w spółce komandytowej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o wspólnika spółki komandytowej, który rozważał wycofanie z niej części swojego wkładu. Wiązałoby się to z wypłatą pieniędzy na jego rzecz.

Wspólnik uważał, że nie spowoduje to dla niego żadnych skutków podatkowych. Wskazywał, że żaden przepis ustawy o PIT nie mówi o powstaniu przychodu wskutek obniżenia wartości wkładu w spółce osobowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że u wspólnika powstanie przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane