statystyki

Biała lista VAT: Małe szanse na ucieczkę przed sankcjami

autor: Mariusz Szulc02.09.2019, 11:06; Aktualizacja: 02.09.2019, 11:33
VAT

Przepisy o sankcjach w podatkach dochodowych od początku budziły dużo kontrowersji.źródło: ShutterStock

Przepisy o sankcjach za płatność za rachunek niezgłoszony do elektronicznego wykazu czynnych podatników VAT zostały źle zredagowane i będzie można je obejść. Tak twierdzą niektórzy eksperci.

Zdaniem Ministerstwa Finansów i innych rozmówców DGP nie ma jednak mowy o pomyłce legislacyjnej, a wchodzące w życie od początku 2020 r. restrykcje w pełni zadziałają.

Przypomnijmy: działający do 1 września br. wykaz, potocznie zwany białą listą VAT, jest prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Znajdują się na tam m.in. numery rachunków bankowych lub prowadzonych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, które przedsiębiorcy zgłosili do urzędu skarbowego lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To zaś jest o tyle istotne, że kto zapłaci za transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. zł na inny rachunek niż znany fiskusowi, nie będzie mógł od 1 stycznia 2020 r. zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo narazi się na ewentualną solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego VAT od takiej transakcji.

Przepisy o sankcjach w podatkach dochodowych od początku budziły dużo kontrowersji. Jak już pisaliśmy w DGP, mogłyby bowiem być stosowane m.in. przy płatnościach za media lub abonament komórkowy (na białej liście VAT nie znajdziemy rachunków wirtualnych, na które trafiają takie środki), wpłatach na rachunki depozytowe u notariusza, techniczne i cesyjne w banku (np. przy zawieraniu umowy kredytu) czy też przy płatnościach za pomocą karty kredytowej lub przez pośredników takich jak PayU czy PayPal. Wszystkie te problemy – jak zapewnia resort finansów – mają być rozwiązane do końca 2019 r., tak aby przedsiębiorcy nie narazili się na utratę kosztów w PIT lub CIT. Teraz jednak okazuje się, że zdaniem niektórych ekspertów nowe sankcje mogą być niewypałem przez sposób redakcji zmienionych przepisów.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krzysztof Kornatowicz (szukaj w YouTube po persona(2019-09-03 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo, w którym nie określono MINIMUM EGZYSTENCJI w fiskalizmie to państwo rządzone przez złoczyńców, pasożytów i zbrodniarzy ! ~Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane