statystyki

Biała lista VAT: Małe szanse na ucieczkę przed sankcjami

autor: Mariusz Szulc02.09.2019, 11:06; Aktualizacja: 02.09.2019, 11:33
VAT

Przepisy o sankcjach w podatkach dochodowych od początku budziły dużo kontrowersji.źródło: ShutterStock

Przepisy o sankcjach za płatność za rachunek niezgłoszony do elektronicznego wykazu czynnych podatników VAT zostały źle zredagowane i będzie można je obejść. Tak twierdzą niektórzy eksperci.

Zdaniem Ministerstwa Finansów i innych rozmówców DGP nie ma jednak mowy o pomyłce legislacyjnej, a wchodzące w życie od początku 2020 r. restrykcje w pełni zadziałają.

Przypomnijmy: działający do 1 września br. wykaz, potocznie zwany białą listą VAT, jest prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Znajdują się na tam m.in. numery rachunków bankowych lub prowadzonych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, które przedsiębiorcy zgłosili do urzędu skarbowego lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To zaś jest o tyle istotne, że kto zapłaci za transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. zł na inny rachunek niż znany fiskusowi, nie będzie mógł od 1 stycznia 2020 r. zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo narazi się na ewentualną solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego VAT od takiej transakcji.

Przepisy o sankcjach w podatkach dochodowych od początku budziły dużo kontrowersji. Jak już pisaliśmy w DGP, mogłyby bowiem być stosowane m.in. przy płatnościach za media lub abonament komórkowy (na białej liście VAT nie znajdziemy rachunków wirtualnych, na które trafiają takie środki), wpłatach na rachunki depozytowe u notariusza, techniczne i cesyjne w banku (np. przy zawieraniu umowy kredytu) czy też przy płatnościach za pomocą karty kredytowej lub przez pośredników takich jak PayU czy PayPal. Wszystkie te problemy – jak zapewnia resort finansów – mają być rozwiązane do końca 2019 r., tak aby przedsiębiorcy nie narazili się na utratę kosztów w PIT lub CIT. Teraz jednak okazuje się, że zdaniem niektórych ekspertów nowe sankcje mogą być niewypałem przez sposób redakcji zmienionych przepisów.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krzysztof Kornatowicz (szukaj w YouTube po persona(2019-09-03 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo, w którym nie określono MINIMUM EGZYSTENCJI w fiskalizmie to państwo rządzone przez złoczyńców, pasożytów i zbrodniarzy ! ~Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane