Biała lista VAT. Będą ułatwienia dla firm, ale także nowe sankcje [PRZEGLĄD ZMIAN]

autor: Mariusz Szulc31.08.2019, 08:30; Aktualizacja: 31.08.2019, 15:23
Biała lista vatowców rusza 1 września 2019 roku, zaś nowe kary zaczną obowiązywać dopiero 1 stycznia 2020 roku.

Biała lista vatowców rusza 1 września 2019 roku, zaś nowe kary zaczną obowiązywać dopiero 1 stycznia 2020 roku.źródło: ShutterStock

Resort finansów przekonuje, że wchodzący od września br. elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT (biała lista) zwiększy bezpieczeństwo prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy szybko się bowiem nauczą, aby przed każdą większą transakcją sprawdzać kontrahenta w wykazie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • unp(2019-09-13 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    czyli aby być pewnym trzeba sprawdzić rachunek w dniu wykonania przelewu??

    Odpowiedz
  • niezarejestrowany(2019-09-10 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ten wykaz to jedna wielka metoda przerzucenia pracy skarbówki firmy. I co to za bzdura z tytułem. W wykazie nie ma firm niezarejestrowanych. Są firmy którym Naczelnik US odmówił rejestracji a to zupełnie co innego. Jestem zwolniony przedmiotowo z VAT i nigdy wniosku o rejestrację do US nie składałem bo nie miałem takiego obowiązku i nie ma mnie w wykazie. I teraz moja firma w oczach kontrahentów będzie wyglądać jak oszust bo firmy nie ma w rejestrze a przecież tytuł rejestru sugeruje, że firmy niezarejestrowane powinny być. I teraz co mam stracić kontrahentów gdyż mniej zorientowani w przepisach będą się bali ze mną współpracować z obawy że fiskus zakwestionuje koszty uzyskania przychodu. Jako podatnik zwolniony przez pośredni przepis wymusza się na mnie rejestrację jako podatnik czynny zwolniony. Bo tylko tak mogę zaistnieć na liście i w oczach innych nie wyglądać na oszusta. Wprowadzają prawo i obowiązki dla firm nie znając rzeczywistości jaka jest na rynku firm. I jak zwykle mali mają najtrudniej. A przecież to na małych firmach ta gospodarka się opiera.

    Odpowiedz
  • andrzej(2019-09-05 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Po co ten adres zamieszkania! On nie jest związany z moją działalnością, po co go tam opublikowali!?

    Odpowiedz
  • złodziej(2019-09-02 13:57) Zgłoś naruszenie 11

    Trzeba przeczytać dokładnie co pisze autor.Bo jeśli to prawda - to za parę lat będziemy mieli gigantyczne przekręty.Zamiast uszczelniać"...Będzie "rozszczelnianie"...

    Odpowiedz
  • średni(2019-09-02 12:03) Zgłoś naruszenie 60

    Czy podatnik ma uprawnienia organów śledczych i skarbowych?

    Odpowiedz
  • ałtor77(2019-09-01 16:18) Zgłoś naruszenie 40

    "Trwają prace konserwacyjne. Spróbuj ponownie za jakiś czas." niezle sie zaczyna

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mic(2019-09-01 15:08) Zgłoś naruszenie 70

    przeciez to koszmar, a skad podatnik ma wiedziec czy dany rachunek jest cesyjny czy wirtualny? W praktyce tego czesto nie ma jak sie dowiedziec. A co z platnosciami „awaryjnymi” na juz - skad mamy wiedziec, jaki jest urzad wlasciwy tego kontrahenta? Czesto w 3 dni nie ma opcji aby czegos takiego dowiedziec sie od kontrahenta. Kazdy przelew sprawdzac i co, drukowac ze sprawdzalismy? po to przechodzimy na pdf i elektroniczne rozliczanie?? Mega bubel ta biala lista. A za 4 lata fiskus zacznie polowac na malych platnikow, ze na zly rachunek placily i domiary walic - absurd!!

    Odpowiedz
  • Bart(2019-09-01 11:51) Zgłoś naruszenie 60

    Ta biała lisa nie istnieje w internecie...

    Odpowiedz