Ułatwienia dla rolników ryczałtowych. W branży spożywczej zawita cyfryzacja

autor: Agnieszka Pokojska31.08.2019, 17:30
rolnik, krowa, rolnictwo, hodowla, mleko

Uproszczone, zryczałtowane zasady rozliczania VAT mogą wybrać osoby, które dostarczają płody pochodzące z własnej działalności (produkcji roślinnej, zwierzęcej, leśnej, czy łowieckiej) w stanie nieprzetworzonymźródło: ShutterStock

Od 1 września rolnicy ryczałtowi nie będą musieli nanosić odręcznej parafy na wystawianych im fakturach VAT RR. Dokumenty będzie można przesyłać i podpisywać elektronicznie.

Dziś na dokumencie VAT RR (wystawia ją rolnikowi ryczałtowemu nabywca towarów) muszą się znajdować dwa odręczne podpisy: dostawcy i nabywcy, oraz numer dowodu osobistego bądź innego dokumentu rolnika ryczałtowego.

Rozliczenie faktur od rolnika ryczałtowanego to w praktyce spory problem i koszt dla firm skupujących płody rolne. W tym wypadku bowiem obowiązek wystawiania faktur spoczywa na nabywcach. Przesyłają oni faktury do podpisu tradycyjną pocztą. To z kolei kłopot dla plantatora, który po naniesieniu parafy musi ją odesłać nabywcy w ten sam sposób. Dlatego w praktyce zdarza się, że firmy specjalnie zatrudniają pracowników tylko po to, aby odwiedzali rolników w terenie w celu dopełnienia wymaganych formalności.

Dla przypomnienia, uproszczone, zryczałtowane zasady rozliczania VAT mogą wybrać osoby, które dostarczają płody pochodzące z własnej działalności (produkcji roślinnej, zwierzęcej, leśnej, czy łowieckiej) w stanie nieprzetworzonym. Mogą one korzystać ze zwolnienia z VAT i nie muszą prowadzić żadnych ewidencji, składać deklaracji ani wystawiać faktur.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane