statystyki

W jakiej formie można prowadzić PKPiR?

autor: Aneta Szwęch03.08.2019, 18:00
podatki dokumenty urzędnik

Zgodnie z par. 2 ust. 1 w zw. z par. 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie PKPiR podstawową formą podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest forma papierowa.źródło: ShutterStock

Mam zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, którą będę rozliczał na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przewiduję, że rozmiary działalności nie będą duże, dlatego księgę chciałbym na razie prowadzić we własnym zakresie w wersji papierowej. Jedynie faktury będę wystawiał w programie. Czy jest dopuszczalne prowadzenie księgi w wersji papierowej? Czy organy podatkowe będą żądały ode mnie księgi w wersji elektronicznej?

Z godnie z par. 2 ust. 1 w zw. z par. 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie PKPiR podstawową formą podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest forma papierowa. Obowiązkiem podatnika jest m.in. zbroszurowanie księgi i ponumerowanie jej kart w kolejności. Księga może być również prowadzona w formie elektronicznej, na co wskazuje par. 31 rozporządzenia w sprawie PKPiR określający warunki uznania za prawidłową księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym. Oznacza to, że dopuszczalne są obie formy prowadzenia księgi: papierowa i elektroniczna. Tym samym przedsiębiorca może prowadzić PKPiR w formie papierowej, a żadne przepisy podatkowe nie zobowiązują go do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programów komputerowych.

W związku z tym na podstawie art. 193a ordynacji podatkowej przedsiębiorca (podatnik) prowadzący księgę podatkową w formie papierowej nie będzie zobowiązany do jej przekazania, na żądanie organu podatkowego, w formie JPK_PKPIR (księgę dostarczy organowi podatkowemu w formie papierowej). Jeżeli natomiast podatnik będzie wystawiał faktury sprzedaży przy użyciu programu komputerowego, organy podatkowe będą miały prawo żądać od niego JPK_FA. Ze względu na ręczne prowadzenie PKPiR żądanie to nie obejmie wyłącznie JPK_PKPIR.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Monika G(2019-08-04 22:18) Zgłoś naruszenie 10

    polecam w tym celu kurs zostań mistrzem ksiwgowosci pkpir od Eweliny Dulęba ;) ja po tym kursie sama ogarniam księgowość w firmie męża ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane