statystyki

W jakiej formie można prowadzić PKPiR?

autor: Aneta Szwęch03.08.2019, 18:00
podatki dokumenty urzędnik

Zgodnie z par. 2 ust. 1 w zw. z par. 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie PKPiR podstawową formą podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest forma papierowa.źródło: ShutterStock

Mam zamiar rozpocząć działalność gospodarczą, którą będę rozliczał na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przewiduję, że rozmiary działalności nie będą duże, dlatego księgę chciałbym na razie prowadzić we własnym zakresie w wersji papierowej. Jedynie faktury będę wystawiał w programie. Czy jest dopuszczalne prowadzenie księgi w wersji papierowej? Czy organy podatkowe będą żądały ode mnie księgi w wersji elektronicznej?

Z godnie z par. 2 ust. 1 w zw. z par. 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie PKPiR podstawową formą podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest forma papierowa. Obowiązkiem podatnika jest m.in. zbroszurowanie księgi i ponumerowanie jej kart w kolejności. Księga może być również prowadzona w formie elektronicznej, na co wskazuje par. 31 rozporządzenia w sprawie PKPiR określający warunki uznania za prawidłową księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym. Oznacza to, że dopuszczalne są obie formy prowadzenia księgi: papierowa i elektroniczna. Tym samym przedsiębiorca może prowadzić PKPiR w formie papierowej, a żadne przepisy podatkowe nie zobowiązują go do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programów komputerowych.

W związku z tym na podstawie art. 193a ordynacji podatkowej przedsiębiorca (podatnik) prowadzący księgę podatkową w formie papierowej nie będzie zobowiązany do jej przekazania, na żądanie organu podatkowego, w formie JPK_PKPIR (księgę dostarczy organowi podatkowemu w formie papierowej). Jeżeli natomiast podatnik będzie wystawiał faktury sprzedaży przy użyciu programu komputerowego, organy podatkowe będą miały prawo żądać od niego JPK_FA. Ze względu na ręczne prowadzenie PKPiR żądanie to nie obejmie wyłącznie JPK_PKPIR.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Monika G(2019-08-04 22:18) Zgłoś naruszenie 10

    polecam w tym celu kurs zostań mistrzem ksiwgowosci pkpir od Eweliny Dulęba ;) ja po tym kursie sama ogarniam księgowość w firmie męża ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane