Alternatywna medycyna ma szanse na oszczędności w VAT

autor: Mariusz Szulc11.07.2019, 09:33; Aktualizacja: 11.07.2019, 09:33
TSUE nie miał wątpliwości, że zwolnienie może przysługiwać także przedstawicielom medycyny alternatywnej.

TSUE nie miał wątpliwości, że zwolnienie może przysługiwać także przedstawicielom medycyny alternatywnej.źródło: ShutterStock

Chiropraktycy i osteopaci mogą korzystać z preferencji podatkowych tak jak tradycyjne zawody medyczne. Ważne jednak, aby kontrolę nad procesem ich kształcenia i kwalifikacjami zawodowymi sprawowało państwo.

Sprzęt medyczny nadal może być opodatkowany różnymi stawkami VAT w zależności od tego, czy będzie służył do zabiegów zdrowotnych, czy do innych celów. Tak można streścić sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wydanego w sprawie belgijskiej branży medycznej. Orzeczenie ma znaczenie również dla Polski, bo system VAT i związane z nim zasady są zharmonizowane w całej Unii Europejskiej.

Spór zaczął się od skargi, którą chiropraktycy i osteopaci wnieśli przeciw belgijskiemu fiskusowi. Zarzucili naruszenie art. 132 ust. 1 lit. c unijnej dyrektywy VAT, który zwalnia z niego „świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych określonych przez zainteresowane państwo członkowskie”. Zwrócili uwagę, że belgijskie przepisy wykluczają preferencje dla nich, nawet jeśli faktycznie świadczą usługi opieki medycznej. Podobne zasady przyjęto w Polsce, gdzie zakres zwolnienia określony jest w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Przysługuje ono lekarzom, dentystom, pielęgniarkom i położnym, psychologom oraz zawodom medycznym wymienionym w art. 2 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 160 ze zm.).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane