Gminni prosumenci bez VAT? MF analizuje sprawę

autor: Michał Tarka10.07.2019, 10:00; Aktualizacja: 10.07.2019, 10:48
Resort finansów pracuje nad wydaniem jednoznacznej interpretacji dotyczącej jej opodatkowania

Resort finansów pracuje nad wydaniem jednoznacznej interpretacji dotyczącej jej opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Samorządy coraz częściej instalują na swoich obiektach prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. Ale nurtuje kwestia naliczania VAT od takiej energii. Resort finansów pracuje nad wydaniem jednoznacznej interpretacji dotyczącej jej opodatkowania.

Tymczasem, jeśli Sejm jeszcze w lipcu przyjmie kolejne ułatwienia związane z planowanym uchwaleniem programu „Energia+”, za parę miesięcy boom na własną energię może się zwiększyć. Do tego czasu warto by odpowiedzieć na ciągle pojawiające się pytania o VAT od energii prosumenckiej. Ustalmy więc, co przeszkadza samorządom i jak można im pomóc.

Po pierwsze, problematyczna jest kwestia uznania wprowadzenia przez JST energii elektrycznej do sieci wytworzonej w mikroinstalacji OZE za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT. Po drugie, JST nurtuje kwestia ewentualnego obowiązku wystawiania faktury na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego za wprowadzoną energię do sieci. Pytania te, stawiane przez włodarzy samorządów zainteresowanych pilnym obniżeniem kosztów energii w formie instalacji prosumenckich, są też kluczowe dla służb finansowych każdej JST.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane