"Bykowe już istnieje". Maszczyk: W kontekście równości wszystkich podatników wobec prawa przywileje zawsze będą niesprawiedliwe

autor: Katarzyna Witwicka08.07.2019, 07:30; Aktualizacja: 08.07.2019, 07:59
500+

500+źródło: ShutterStock

- Skoro bezdzietni nie otrzymują wsparcia z 500+, choć płacą podatki, mamy do czynienia z odwróconym bykowym - mówi dr Piotr Maszczyk, ekonomista, SGH

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • nie wierze(2019-07-08 08:23) Zgłoś naruszenie 263

    czyli okradaja nas w imie rzekomego prawa glosu w sejmie

    Odpowiedz
  • fisher(2019-07-08 08:45) Zgłoś naruszenie 333

    a ciemny lud dal sie kupic za 500

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Bykowy wyborca.(2019-07-08 09:22) Zgłoś naruszenie 3110

    Sprzedam głos za likwidację stawki 32 % PIT -singiel. Chyba już najwyższy czas, aby 3 mln ciężko pracujących singli powiedziało tej władzy dość !!! Idźmy na wybory !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • singiel(2019-07-08 10:58) Zgłoś naruszenie 294

    A jak się mają czuć ci, co chcieliby, ale nie mogą mieć dzieci? Bo nasuwa się tylko jedno skojarzenie - ukarani za coś, na co nie mają wpływu (i jeszcze nie mogą liczyć na dofinansowanie in vitro). Sprawiedliwiej byłoby te pieniądza wydać na żłobki i przedszkola, tak by rodzice mieli gwarantowane miejsca dla swoich dzieci i mogli kontynuować pracę, także po to by wypracować sobie emeryturę. Dzieci miałyby opiekę i np. obiady, naukę, ale i kontakt z rówieśnikami. To byłaby inwestycja w dzieci. Jak sądzę przy okazji pojawiły by się miejsca pracy dla pracowników żłobków i przedszkoli, i zamówienia dla wszystkich, którzy obsługują takie placówki - a więc część wydatków wróciłaby w postaci podatków. A tak widzę sporo gruchotów na ulicach z naklejką "kupiony za 500+". To pewnie żarty, ale obawiam się, że bardzo często jednak nie i bieżąca konsumpcja jest jedynym efektem tego programu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nowacki(2019-07-08 10:59) Zgłoś naruszenie 294

    500 + powinno byc jako ulga podatkowa wtedy skonczyłoby się zanizanie dochodów bo nie byłoby z czego odliczyc a tak prawie wszyscy w małych firmach biora kase pod stołem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obs1248(2019-07-08 11:30) Zgłoś naruszenie 83

    Gdzie mój komentarz?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EWA(2019-07-08 11:52) Zgłoś naruszenie 246

    Przywileje są zwykłym łamaniem Konstytucji: .."Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny."... Rozdawanie przywilejów przez polityków służy tylko i wyłącznie przekupywaniu wyborców. Najlepszym przykładem są rolnicy - podatnicy fundują im emerytury, opiekę zdrowotną, ale o dotacjach unijnych dla rolnictwa nikt nie piśnie Dlatego już min. 2 mln młodych podatników bez przywilejów uciekło z Polski!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Olivia(2019-07-08 13:48) Zgłoś naruszenie 473

    PL to bardzo specyficzny kraj, w którym min. rządzący nie pojmują że są też ludzie którzy nie chcą mieć dzieci i żyją sobie szczęśliwie. Cieszę się że nie jestem związana z tym krajem.

    Odpowiedz
  • precz ze złodziejstwem(2019-07-08 13:51) Zgłoś naruszenie 215

    a jak ja mam już dorosłe dzieci i obecnie pracuję na cudze bachory tj. 500 plus to dlaczego mam płacić bykowe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • IB(2019-07-08 20:41) Zgłoś naruszenie 711

    Podatki to nie tylko PIT ale też VAT. VATu zawsze rodziny płaciły dużo a nigdy nie miały z tego tytułu rekompensaty. W byle zakupach jest 23% VAT. Stawka 8% jest w pojedynczych przypadkach. A 500+ jest rodzajem zwrotu tego podatku, którego rodziny płacą dużo, wychowując przyszłe pokolenia podatników. Bezdzietni nie przysporzą państwu nowych obywateli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Human(2019-07-09 02:31) Zgłoś naruszenie 47

    jedyne co nas tylko jeszcze czeka i wreszcie to 3cia wojna swiatowa

    Odpowiedz
  • Obywatel.(2019-07-09 11:00) Zgłoś naruszenie 41

    Za pieniądze , ksiądz się modli , za pieniądze lud się podli i tak my za rozdawnictwo rządzących od 2015 roku zapłacimy , tak jak w Grecji .!

    Odpowiedz
  • jasiunio(2019-07-26 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO PIS. TE Firmy - teileprofi24h_abs_gmbh, mixelectrocar24h, autoteilekfz, speedautot, 2ndparts_de, multibrandgroup, autoexpert24h, automeister24h - działają w POLSCE a podatki płacą w NIEMCZECH. Jakoś tej dziury podatkowej nikt nie zatyka. Tylko te parę firm lekko oddaje NIEMCOM ok 1 miliona miesięcznie. Na naprawę limuzyn rządowych jak znalazł.

    Odpowiedz