Podatek katastralny odwołany. Pytanie, czy to faktycznie powód do radości... [Analiza]

autor: Jarosław Jędrzyński20.06.2019, 16:30; Aktualizacja: 20.06.2019, 19:22
Kataster poza tym zdecydowanie cywilizuje szeroko pojęty rynek nieruchomości, głównie poprzez uporządkowanie kwestii własnościowych, podniesienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, czy wreszcie ograniczenie wolumenu inwestycji spekulacyjnych.

Kataster poza tym zdecydowanie cywilizuje szeroko pojęty rynek nieruchomości, głównie poprzez uporządkowanie kwestii własnościowych, podniesienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, czy wreszcie ograniczenie wolumenu inwestycji spekulacyjnych.źródło: ShutterStock

Kiedy już mogło się wydawać, że prawdopodobieństwo zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym z wolna się materializuje, prezes rządzącej partii nieoczekiwanie, acz dość kategorycznie wykluczył taką możliwość. Co ciekawsze, domyślnie z perspektywą „raz na zawsze”. Pytanie, co to oznacza i czy jest to aby faktycznie najlepsza z możliwych wiadomość dla rodaków - pisze Jarosław Jędrzyński.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • Borys Godunow(2019-09-15 14:11) Zgłoś naruszenie 10

    Za zebrane pieniądze gmina wyremontuje Ci drogę. Wartość twojej nieruchomości wzrośnie, bo przecież masz nowa drogę. Za rok zapłacisz więcej! Za zebrane pieniądze postawią Ci przystanek autobusowy. Wartość Twojej nieruchomości wzrośnie, bo teraz masz transport publiczny pod nosem, Za rok zapłacisz więcej. Potem Ci postawią szkołę, urząd, oczyszczalnie ścieków, zbudują linię tramwajową, metro, stadion, lotnisko, a na końcu wybudują Ci noclegownie dla bezdomnych, bo już nie będziesz w stanie płacić katastru na ciągle rosnącą wartość Twojego domu, który postawiłeś w środku lasu własnymi rękami za własne pieniądze 20 lat wcześniej... Już oni zrobią Ci dobrze!

    Odpowiedz
  • so(2019-09-03 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Niedopracowany i zdecydowanie stronniczy artykuł. Wstyd Gazeta Prawna.

    Odpowiedz
  • SlawomgrinzZWroclawiaZaPiS(2019-08-19 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    75 % nowych mieszkań jest kupowana za gotówkę !! Czyli wykupuja całość nieszkań i trzymają ceny jak z kosmosu - wystarczy im że te 25 % pójdzie na kredyt. Jak wejdzie ten podatek to Ci co mają po 10-100 mieszkań bedą musieli je sprzedać - ceny nieruchomoścdi spadną i staną się dostępne. Unia nie pozwoli żeby podzelić że do 200 m2 nie ma podatku a potem jest więc tutaj jest problem.

    Odpowiedz
  • Podatek katastralny od 0,04 do 0,64%(2019-07-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Na Lotwie podatek katastralny jest progresywny od 0,2 do 0,6% wartosci nieruchomosci. Mysle, ze podobny mozna wprowadzic w Polsce np. od 0,04 do 0,62% czyli 5-progowy: 0,04-0,08-0,16-0,32-0,64% przypisujac tym liczbom odpowiednie wartosci nieruchomosci. ------ Narazie wszyscy strasza ludzi podatkiem katastralnym w wysokosci 1%.

    Odpowiedz
  • */-(2019-07-01 20:18) Zgłoś naruszenie 10

    Ciężko pracując możesz dorobić się domku. A państwo zaraz wyciąga łapę po twoje. Nieroby dostają różną pomoc. A Ty zap...aj na nich! Nierobów jest masa - to są głosy, a głosy to władza, i profity. Pracując ciężko przez całe życie dorobiłem się domku, mam skromną emeryturę - dlaczego ktoś wyciąga brudne łapy po moją własność? Nieroby żądają coraz więcej - dlaczego moim kosztem?

    Odpowiedz
  • wrrrrrrrrrrrr(2019-06-28 20:33) Zgłoś naruszenie 161

    To byłby kolejny plan na wywłaszczenie biednych i średnio zamożnych Polaków,przecież większość domów w Polsce budowało się systemem gospodarczym latami i składały się na to niekiedy i trzy pokolenia,bo też budowało się typowe gierkówki ,domy wielopokoleniowe.Ludzie zadłużali się by kupić mieszkanie. Ten podatek istniałby tyle czasu aż Ci biedni i średnia klasa za bezcen by sprzedawała swój majątek a potem pod pozorem tego że to jednak był błąd wprowadzono by z powrotem podatek po staremu,żeby Ci co się nachapali za grosze od swoich milionowych majątków nie musieli płacić tego haraczu. Oby nigdy liberałowie nie wrócili do rządzenia,bo byłaby katastrofa albo wojna domowa, ludzie by chyba chwycili za widły. i zrobili porządek.

    Odpowiedz
  • siwy (2019-06-28 08:33) Zgłoś naruszenie 180

    po wprowadzeniu tego podatku biedna cześć społeczeństwa polikwidowała by wszystkie starsze domy działki garaże itp i przeprowadziła by się do malej kawalerki , a wtedy politycy , ich znajomi i inni bogaci klienci rodzinki itp kupowali by majątek tych biednych za ułamek wartości całymi setkami hektarów i zbijali by kokosy sprzedając drożej , bo przecież ich stać na opląty , kraj by się bardziej podzielił na biednych i bogatych , ludzie by masowo rozbierali stare chałupiny sprzedawali działki ojcowizny bo nie stać by było ich na nową daninę , a skarbówka i samorządy by się cieszyły bo ,,sztucznie wymuszony ruch na rynku nieruchomości pompowali bym ich gotówkę oszukanych przez państwo ludzi

    Odpowiedz
  • siwy (2019-06-28 08:23) Zgłoś naruszenie 100

    teraz właściciel 2 hektarowej działki rolnej z domkiem (w planie przeznaczenie pod budownictwo jedno i wielorodzinne) w centrum średniego miasta płaci za ten nieużytek z 100-300-400 zł podatku rolnego plus od nieruchomości ,po wprowadzeniu tego podatku 1 procenta z działki wartej powiedzmy 800000 tysięcy będzie musiał płacić rocznie 8000 tysięcy rocznie czyli 700 zł miesięcznie i co zrobi ten ubogi właściciel wyprzeda za pól darmo swoją własność bo nie będzie stać go na utrzymanie owej nieruchomości z powodu tego ,,haraczu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klamstwa(2019-06-25 06:04) Zgłoś naruszenie 191

    Niestety ale z tego co ja wiem to po pierwsze, Czechy sa bogatsze od Polski a po drugie to nie ma tam podatku od wartosci nieruchomosci. Jest tam niski podatek od metrarzu. Widac sie cos niedobrego szykuje, jesli juz na dzien dobry sa takie manipulacje i klamstwa. Nie dajmy sie.

    Odpowiedz
  • fred(2019-06-23 10:59) Zgłoś naruszenie 152

    Poczekajcie już nie długo będzie.Tylko najpierw muszą uporać się z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności .

    Odpowiedz
  • rew(2019-06-22 15:08) Zgłoś naruszenie 180

    Trochę to wygląda jak wynurzenia rabusia przed skokiem na kasę. Podatek od wartości nieruchomości jest DE FACTO zanegowaniem prawa własności. Zamiast być właścicielem nieruchomości człowiek staje się najemcą. Być może jedynym sensownym fragmentem jest informacja, że grzebanie w nieruchomościach wywali system bankowy (kredyty frankowe się kłaniają), rynek nieruchomości i budowlankę. To czego autor nie napisał to fakt, że ktoś będzie musiał te nieruchomości wycenić, a mając perspektywę płacenia przez całe życie, to potrzeba skorumpowania takiej osoby będzie bardzo silna.

    Odpowiedz
  • Tarnoszyn(2019-06-22 14:00) Zgłoś naruszenie 124

    Zastanawia mnie dlaczego autor artykułu skupił się na przesłankach wprowadzenia lub nie katastru, a nie na wysokości stawki procentowej od wartości nieruchomości? Przyjęcie rozsądnej stawki katastru nie wyklucza moim zdaniem wprowadzenia go. Lecz jeśli przyjęcie stawki nawet średniej w europejskiej 1%, jest poza zasięgiem akceptacji to jakie jest inne rozwiązanie? Odrzucić kataster i akceptować status quo, czyli podatek od nieruchomości. Krótko mówiąc uwiąd intelektualny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marlowe(2019-06-22 09:27) Zgłoś naruszenie 383

    Kataster to nie podatek, to po prostu wywłaszczenie

    Odpowiedz
  • Bob(2019-06-22 05:41) Zgłoś naruszenie 291

    To był by już 3-ci podatek.Płacimy podatek od nieruchomości,użytkowanie wieczyste,katastralny- ludzie wyszliby na ulicę.

    Odpowiedz
  • matka Polka(2019-06-21 13:53) Zgłoś naruszenie 2010

    Oczami wyobraźni widzę, co by się działo, gdyby Kaczyński ogłosił - od nowego roku wprowadzamy kataster wzorem rozwiniętych państw UE. Widzicie te tytuły na 1 stronie ? : "Kaczyński chce wywłaszczyć Polaków z ich nieruchomości !". Artykuł pisany na zamówienie opozycji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • syu(2019-06-21 10:12) Zgłoś naruszenie 692

    Jaka jest podstawa moralna opodatkowania majątku, który już (co najmniej raz a w praktyce wiele razy) został opodatkowany? Ktoś coś uzyskał swoją pracą i teraz ma płacić tylko za to, że coś ma. To jest jeden z najbardziej bezczelnych pomysłów podatkowych pod słońcem. Powinien się nazywać podatkiem wywłaszczającym.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziad straganowy(2019-06-21 09:24) Zgłoś naruszenie 350

    "Taskacja" i "danina" to po prostu kradzież.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-06-20 22:56) Zgłoś naruszenie 419

    Kataster , meczety , uchodźcy , pochody zboków ... ktoś tu nie może się doczekać sprowadzenia wszystkich czerwonych syfów ??? To wyjedź pan do **ujni . I korzystaj pan z tych przywilejów i dobrobytu ... A od Polski - won !!!

    Odpowiedz
  • Aaac(2019-06-20 21:07) Zgłoś naruszenie 200

    Podatek katastralny to nic innego jak podatek do budowy gett. Bogaci w centrum, biedni na obrzeżach. Z drugiej strony po co bogaty ma budować się w drogiej strefie jak wyborcy będą w biednych dzielnicach. Gdzie wybrańcy by doposażali szkoły i budowali drogi? Tam gdzie wyborcy choć niekoniecznie tam skąd by płynęła gotówka. Gdyby pieniądze szły za tymi co będą płacić krocie to może ludzie by to przełknęli. Jednak przyjmując, że bogaci nic z podatków nie będą mieli to stworzą własne drogie osiedla z drogami i szkołami a biedota będzie spędzać pół życia na dojazdach do pracy. Podatek katastralny to wytwór dla bogatych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz