Przedłużenie terminu raportowania może się okazać niedźwiedzią przysługą fiskusa

autor: Marcin Mroziuk27.05.2019, 07:50; Aktualizacja: 27.05.2019, 08:19
W objaśnieniach w sprawie MDR Ministerstwo Finansów poszło na rękę podatnikom i wprowadziło zapisy łagodzące rygorystyczne regulacje ordynacji podatkowej, określające, kiedy informacje o schematach podatkowych powinny być przekazywane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

W objaśnieniach w sprawie MDR Ministerstwo Finansów poszło na rękę podatnikom i wprowadziło zapisy łagodzące rygorystyczne regulacje ordynacji podatkowej, określające, kiedy informacje o schematach podatkowych powinny być przekazywane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.źródło: ShutterStock

W objaśnieniach w sprawie MDR Ministerstwo Finansów poszło na rękę podatnikom i wprowadziło zapisy łagodzące rygorystyczne regulacje ordynacji podatkowej, określające, kiedy informacje o schematach podatkowych powinny być przekazywane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Niestety zdaniem ekspertów takie rozwiązanie nie likwiduje kłopotów podmiotów zobowiązanych i samo może się stać źródłem kolejnych sporów.

opinie ekspertów

Objaśnienia podatkowe nie mogą wykraczać poza zakres przepisów

Katarzyna Dokukin prawnik, administratywista

W objaśnieniach podatkowych w dwóch przypadkach, „przedłużony” został ustawowy termin raportowania schematów podatkowych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej: „W przypadku, gdy promotor przekazał korzystającemu informację o obowiązku przekazania przez niego informacji o schemacie podatkowym z adekwatnym (np. kilkudniowym) wyprzedzeniem względem upływu terminu przekazania tej informacji, zaś korzystający zdecydował się na zwolnienie promotora z tajemnicy zawodowej «w ostatniej chwili» (np. w dniu upływu terminu przekazania informacji MDR-1), wypełnienie obowiązku przekazania przez promotora informacji o schemacie podatkowym do Szefa KAS nieznacznie po upływie 30 dni od dnia, w którym termin rozpoczął bieg (mimo podjęcia przez promotora wszelkich starań celem niezwłocznego zaraportowania) nie powinno prowadzić do negatywnych konsekwencji dla promotora.” – s. 52 objaśnień podatkowych. Z kolei na s. 57 czytamy: „W przypadku gdy korzystający otrzyma od promotora informację o obowiązku zaraportowania schematu podatkowego tuż przed upływem terminu raportowania, przekazanie przez korzystającego informacji o schemacie podatkowym do Szefa KAS nieznacznie po upływie 30 dni od dnia, w którym termin rozpoczął bieg (mimo podjęcia przez korzystającego wszelkich starań celem niezwłocznej weryfikacji otrzymanych od promotora informacji, ich modyfikacji i zaraportowania) nie powinno prowadzić do negatywnych konsekwencji dla korzystającego”.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane