statystyki

Coraz większe problemy z MDR. Fiskus nie nadąża

autor: Łukasz Zalewski31.07.2019, 09:03; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:03
Zdaniem eksperta należy też się spodziewać, że liczba składanych MDR będzie rosła lawinowo.

Zdaniem eksperta należy też się spodziewać, że liczba składanych MDR będzie rosła lawinowo.źródło: ShutterStock

Tylko w czerwcu do szefa KAS wpłynęło ponad 1000 nowych schematów podatkowych, ale skarbówka nadała numer NSP tylko 50. Wszczął też pierwsze postępowanie karne skarbowe dotyczące nieprzekazania schematów.

Ministerstwo Finansów przekazało dane o MDR (schematach podatkowych) w trybie informacji publicznej jednej z kancelarii podatkowych (odpowiedź z 22 lipca 2019 r., sygn. BMI1.0124.783.2019).

Z informacji wynika, że promotorzy (m.in. doradcy podatkowi), korzystający (podatnicy) i wspomagający (m.in. księgowi) od początku roku do 10 lipca złożyli fiskusowi aż 3341 informacji o schematach podatkowych. Szef KAS zdołał jednak nadać dotychczas zaledwie 272 numerów schematów podatkowych (NSP).

– Dane pokazują, że ministerstwo nie jest w stanie poradzić sobie z analizą takiej ilości dokumentów na bieżąco. W czerwcu przeanalizowało niespełna 50 informacji MDR, co jest liczbą zatrważająco małą w porównaniu do ilości składanych informacji – ocenia Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i partner w BTTP.

Coraz bardziej wydłuża się także okres oczekiwania na nadanie NSP.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane