Gminom nie opłaca się wypożyczać rowerów za darmo. Nie mogą odliczyć VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska15.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:52
rower

Miasto było zdania, że wypożyczanie rowerów jest opodatkowane VAT niezależnie od tego, czy klient płaci za korzystanie z dwuśladu (bo używał go dłużej niż 20 minut), czy jest zwolniony z opłaty (gdy czas wynajmu nie przekroczył 20 minut).źródło: ShutterStock

Bezpłatne użyczanie rowerów miejskich w ogóle nie podlega VAT. Miasta na tym tracą, bo nie mogą odliczać w całości podatku, który płacą przy zakupie dwuśladów i przy innych wydatkach na miejski system wypożyczalni.

Brak prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwróciło się do niego miasto, które wprowadziło u siebie system wypożyczalni rowerów publicznych. Zasady wynajmu są następujące: pierwsze 20 minut wynajęcia jest bezpłatne, pierwsza godzina (od 21 do 60 minuty) kosztuje 1 zł brutto, druga godzina (od 61 minuty do 120 minuty) to wydatek rzędu 3,00 zł brutto, trzecia i każda następna rozpoczęta godzina kosztuje 5,00 zł brutto.

Każdy, kto chce po raz pierwszy wypożyczyć rower, musi uiścić opłatę inicjalną w wysokości 20 zł brutto. Potem, chcąc dalej korzystać z systemu wypożyczeń, musi utrzymywać na swoim koncie minimalne saldo w wysokości 10 zł. Musi więc je uzupełniać, aby zawsze można było potrącić z jego konta należność do minimalnej kwoty 10 zł.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane