statystyki

Gminom nie opłaca się wypożyczać rowerów za darmo. Nie mogą odliczyć VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska15.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:52
rower

Miasto było zdania, że wypożyczanie rowerów jest opodatkowane VAT niezależnie od tego, czy klient płaci za korzystanie z dwuśladu (bo używał go dłużej niż 20 minut), czy jest zwolniony z opłaty (gdy czas wynajmu nie przekroczył 20 minut).źródło: ShutterStock

Bezpłatne użyczanie rowerów miejskich w ogóle nie podlega VAT. Miasta na tym tracą, bo nie mogą odliczać w całości podatku, który płacą przy zakupie dwuśladów i przy innych wydatkach na miejski system wypożyczalni.

Brak prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwróciło się do niego miasto, które wprowadziło u siebie system wypożyczalni rowerów publicznych. Zasady wynajmu są następujące: pierwsze 20 minut wynajęcia jest bezpłatne, pierwsza godzina (od 21 do 60 minuty) kosztuje 1 zł brutto, druga godzina (od 61 minuty do 120 minuty) to wydatek rzędu 3,00 zł brutto, trzecia i każda następna rozpoczęta godzina kosztuje 5,00 zł brutto.

Każdy, kto chce po raz pierwszy wypożyczyć rower, musi uiścić opłatę inicjalną w wysokości 20 zł brutto. Potem, chcąc dalej korzystać z systemu wypożyczeń, musi utrzymywać na swoim koncie minimalne saldo w wysokości 10 zł. Musi więc je uzupełniać, aby zawsze można było potrącić z jego konta należność do minimalnej kwoty 10 zł.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane