statystyki

Miastu wolno odliczyć VAT od stojaków rowerowych

autor: Patrycja Dudek05.09.2019, 08:36; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:08
Infrastruktura towarzysząca inwestycji wykorzystywanej do celów opodatkowanych daje prawo do odliczenia podatku naliczonego – wynika z wyroku NSA.

Infrastruktura towarzysząca inwestycji wykorzystywanej do celów opodatkowanych daje prawo do odliczenia podatku naliczonego – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Infrastruktura towarzysząca inwestycji wykorzystywanej do celów opodatkowanych daje prawo do odliczenia podatku naliczonego – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyły z fiskusem Pabianice. We wniosku o interpretację miasto podało, że w latach 2017–2020 będzie realizować inwestycję pod nazwą Łódzki Tramwaj Metropolitalny. W ramach tego projektu wykona przebudowę istniejącego torowiska tramwajowego. W związku z tym poniesie również wiele wydatków na infrastrukturę towarzyszącą: wydzielenie dróg rowerowych, stworzenie parkingów i stojaków rowerowych oraz ewentualne przesunięcie chodników.

Miasto wskazało, że infrastruktura towarzysząca ma związek z całą inwestycją, nie będzie jednak przedmiotem dzierżawy ani świadczenia usług komunikacyjnych – opodatkowanych VAT.

Mimo to uważało, że powinno mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie tych nakładów – w proporcji, w jakiej inwestycja będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej. Przekonywało, że nakłady te będą związane z czynnościami opodatkowanymi.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane