statystyki

Czy konieczna jest korekta podatku naliczonego w związku ze zwrotem części zaliczki po okresie przedawnienia?

autor: Marcin Szymankiewicz25.05.2019, 16:00
W tej sprawie otrzymanie części zaliczki (odpowiadającej kwocie netto) nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym spółka otrzyma zwrot części zaliczki.

W tej sprawie otrzymanie części zaliczki (odpowiadającej kwocie netto) nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym spółka otrzyma zwrot części zaliczki.źródło: ShutterStock

W sierpniu 2010 r. spółka wpłaciła na rzecz firmy X zaliczkę na poczet umowy o wykonanie usług. Jej otrzymanie potwierdzono fakturą, a podatek naliczony uwzględniono w VAT-7 za sierpień 2010 r.

Obecnie negocjowane jest porozumienie w sprawie zwrotu części wpłaconej zaliczki. Firma X z uwagi na przedawnienie zobowiązania w VAT nie wystawi faktury korygującej, tylko na podstawie noty zwróci część zaliczki w wysokości odpowiadającej kwocie netto wykazanej na fakturze dokumentującej otrzymanie w 2010 r. zaliczki. Czy otrzymanie po okresie przedawnienia zobowiązania w VAT przez spółkę części wpłaconej w 2010 r. zaliczki – odpowiadającej kwocie netto – bez udokumentowania jej fakturą korygującą nie spowoduje obowiązku korekty?


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane