Główną zmianą, jaką wprowadzi nowela ustawy o VAT i innych ustaw, jest stworzenie jednej bazy podatników VAT, mającej pozwolić przedsiębiorcom weryfikację swoich kontrahentów. Według autorów, czyli resortu finansów, nowe przepisy pozwolą na uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz na zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału w karuzelach VAT-owskich. Dostęp do bazy będzie bezpłatny.
"W wykazie zostaną zamieszczone dane dotyczące numerów rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykaz ten będzie prowadzony i aktualizowany na bieżąco, raz na dobę, w każdy dzień roboczy" – wskazała Kancelaria Prezydenta.
Zgodnie z nowelą wykaz podmiotów, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował, albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT, a także wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT (w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona), będzie w formie elektronicznej prowadził szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Nowe przepisy przewidują, że wykaz, dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, będzie zawierał m.in.: nazwę firmy; adres prowadzenia działalności; numer NIP; REGON; wykaz rachunków bankowych; daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.
Nowe przepisy zakładają też, że podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przelewów, które trafiły na rachunki inne niż wskazane w wykazie.
Ustawa wchodzi w życie co do zasady 1 września 2019 r. 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie zmiany w ustawie – Ordynacja Podatkowa oraz w ustawie o PIT i CIT. Z dniem następującym po dniu ogłoszenia wejdą w życie przepisy dostosowujące, których celem jest przygotowanie wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT.