Premia w terminie może być kosztem w dacie wypłaty

autor: Patrycja Dudek09.05.2019, 16:00
Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA uznały, że do przepisów trzeba podejść zdroworozsądkowo.

Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA uznały, że do przepisów trzeba podejść zdroworozsądkowo.źródło: ShutterStock

Spółka, która przyznaje i wypłaca premie za poprzedni rok w roku następnym, nie musi korygować swojego zeznania CIT – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pracodawcy, którzy terminowo wypłacają wynagrodzenia za pracę, mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w miesiącu, za który są należne (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT). W przypadku opóźnień stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT, zgodnie z którym koszty rozlicza się dopiero w dacie wypłaty należności. NSA odpowiedział na pytanie, co w sytuacji, gdy spółka wprawdzie nie zalega z wypłatą premii, ale zgodnie z regulaminem, przyznaje je i wypłaca dopiero po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczą.

Chodziło o firmę, która ustanowiła kilka rodzajów premii dla swoich pracowników, w tym roczne premie uznaniowe i obligatoryjne. We wniosku o interpretację poinformowała, że przyznaje je i wypłaca dopiero po zakończeniu roku, którego dotyczą. Firma uważała, że może je ująć w kosztach w dacie wypłaty. W związku z tym nie ma potrzeby korygowania zeznania CIT-8 złożonego za poprzedni rok podatkowy. Podkreślała, że w momencie rozliczenia z fiskusem nie zna jeszcze wartości wypłacanych premii.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane