statystyki

Premia w terminie może być kosztem w dacie wypłaty

autor: Patrycja Dudek09.05.2019, 16:00
Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA uznały, że do przepisów trzeba podejść zdroworozsądkowo.

Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA uznały, że do przepisów trzeba podejść zdroworozsądkowo.źródło: ShutterStock

Spółka, która przyznaje i wypłaca premie za poprzedni rok w roku następnym, nie musi korygować swojego zeznania CIT – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pracodawcy, którzy terminowo wypłacają wynagrodzenia za pracę, mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w miesiącu, za który są należne (art. 15 ust. 4g ustawy o CIT). W przypadku opóźnień stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT, zgodnie z którym koszty rozlicza się dopiero w dacie wypłaty należności. NSA odpowiedział na pytanie, co w sytuacji, gdy spółka wprawdzie nie zalega z wypłatą premii, ale zgodnie z regulaminem, przyznaje je i wypłaca dopiero po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczą.

Chodziło o firmę, która ustanowiła kilka rodzajów premii dla swoich pracowników, w tym roczne premie uznaniowe i obligatoryjne. We wniosku o interpretację poinformowała, że przyznaje je i wypłaca dopiero po zakończeniu roku, którego dotyczą. Firma uważała, że może je ująć w kosztach w dacie wypłaty. W związku z tym nie ma potrzeby korygowania zeznania CIT-8 złożonego za poprzedni rok podatkowy. Podkreślała, że w momencie rozliczenia z fiskusem nie zna jeszcze wartości wypłacanych premii.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane