Jak firma traci podatkowo przy zakupie paliwa bez faktury na kartę

autor: Marcin Szymankiewicz10.05.2019, 20:00
Skoro spółka, mimo takiego obowiązku, nie posiada faktury dokumentującej zakup paliwa na stacji paliw, to w ogóle nie może tego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie zmienia tego okoliczność, że zapłata za nabyte paliwo została dokonana firmową kartą płatniczą.

Skoro spółka, mimo takiego obowiązku, nie posiada faktury dokumentującej zakup paliwa na stacji paliw, to w ogóle nie może tego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie zmienia tego okoliczność, że zapłata za nabyte paliwo została dokonana firmową kartą płatniczą.źródło: ShutterStock

Jestem główną księgową w spółce akcyjnej. Prezes zarządu spółki nabywa paliwo służące do napędu samochodu osobowego (środka trwałego spółki), a okazjonalnie inne towary (np. artykuły biurowe). Użytkowany przez prezesa samochód osobowy jest środkiem trwałym spółki. Ponieważ jest on wykorzystywany także do celów osobistych prezesa zarządu, tylko 50 proc. VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją podlega odliczeniu, a kosztem uzyskania przychodów jest tylko 75 proc. poniesionych wydatków. Niestety prezes nie zawsze dostarcza faktury za zakupy poczynione na spółkę, np. tankuje samochód na stacji paliw i nie bierze faktury, bo się spieszy. Za dokonane zakupy prezes płaci kartą firmową. Ostatni taki zakup miał miejsce 29 kwietnia 2019 r. Prezes kupił paliwo za 246 zł, w tym VAT 46 zł, oraz artykuły biurowe za 12,30 zł, w tym VAT 2,30 zł. Zakupy te udokumentowane są wyłącznie paragonami fiskalnymi. Za nabyte towary prezes zarządu zapłacił kartą, ale na udokumentowanie zakupu ma tylko paragon fiskalny, nie wziął faktury na spółkę. Paragon nie zawiera numeru NIP spółki. Czy od zakupu paliwa udokumentowanego paragonem spółka może odliczyć 50 proc. VAT, a pozostałą część tego wydatku zaliczyć w 75 proc. do kosztów uzyskania przychodów? Z kolei czy od zakupionych materiałów biurowych spółka może odliczyć VAT, a kwotę netto zaliczyć do kosztów podatkowych? Zaliczki CIT i VAT spółka opłaca za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. 

Znacząca różnica

Inaczej przedstawiałaby się sytuacja, gdyby paragony fiskalne zawierały numer NIP nabywcy, tj. spółki. W takiej sytuacji, z uwagi, że wartość brutto obu tych paragonów nie przekracza 450 zł, to stanowiłyby one faktury uproszczone. Oznaczałoby to, iż spółka może odliczyć zawarty w nich VAT (w przypadku paliwa tylko 50 proc., tj. 23 zł); a wydatki poniesione na ich nabycie stanowiłyby koszt uzyskania przychodów (w przypadku paliwa tylko 75 proc., tj. 167,25 zł). Przypadek ten nie został jednak ujęty w schemacie rozliczenia.

Paragon fiskalny zawiera m.in. numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) ‒ na żądanie nabywcy (zob. par. 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Należy przy tym zauważyć, że funkcjonujące w obrocie najstarsze typy kas fiskalnych nie mają takiej funkcji.

Paragon fiskalny może być uznany za fakturę uproszczoną, o której mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, o ile zawiera numer NIP nabywcy, a kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł. Stosownie do art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT faktura może nie zawierać, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro ‒ danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT dotyczących nabywcy i danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8, 9 i 11‒14 ustawy o VAT, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

W przypadku gdy paragon został uznany za fakturę uproszczoną, nie wystawia się już zwykłej faktury (zob. art. 106h ustawy o VAT). 


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane