statystyki

Stawka VAT na fakturze. Skarbówka zawęża status zainteresowanego

autor: Patrycja Dudek02.04.2019, 07:43; Aktualizacja: 02.04.2019, 07:43
W tym przypadku status zainteresowanego, o którym mowa w art. 14b par. 1 ordynacji podatkowej, nie jest tożsamy z posiadaniem interesu prawnego w rozumieniu strony – podkreśliła sędzia.

W tym przypadku status zainteresowanego, o którym mowa w art. 14b par. 1 ordynacji podatkowej, nie jest tożsamy z posiadaniem interesu prawnego w rozumieniu strony – podkreśliła sędzia.źródło: ShutterStock

Kontrahent ma prawo wiedzieć, czy stawka VAT na fakturze, którą otrzymuje od firmy świadczącej usługi na jego rzecz, jest właściwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W uzasadnieniu sędzia Izabela Najda-Ossowska podkreśliła, że to nie pierwszy raz, gdy organ próbuje zawężać zakres podmiotów uprawnionych do otrzymania interpretacji.

Chodziło o spółkę, która wystąpiła o interpretację, jaka stawka VAT powinna być wskazana przez spedytorów na fakturze dokumentującej usługi związane z importem towarów. Spedytorzy działają na zlecenie spółki, świadczą dla niej usługi związane z importem towarów.

Problem polegał bowiem na tym, że stosują oni różne stawki VAT: 0 proc. lub 23 proc. Spółka uważała, że właściwa jest stawka zerowa.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane