statystyki

Podatek u źródła nawet przy zakupach handlowych

autor: Mariusz Szulc24.04.2019, 07:30; Aktualizacja: 24.04.2019, 07:36
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Spółka sądziła, że skoro płaci za kosmetyki jednym przelewem, to nie musi dzielić wynagrodzenia na dwie częściźródło: ShutterStock

Jeśli kwota należności licencyjnej jest ukryta w cenie zagranicznego towaru i nie jest elementem ubocznym umowy ze sprzedawcą, to polski nabywca powinien potrącić od niej zryczałtowaną daninę – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Pytanie zadała spółka zajmująca się dystrybucją kosmetyków kupowanych w Szwajcarii. Z umowy ze sprzedawcą wynikało, że 3 proc. ceny produktu stanowi wynagrodzenie za korzystanie w celach reklamowo-promocyjnych z należących do niego znaków towarowych. Kwota z tego tytułu nie była wykazana jako odrębna pozycja na fakturze.

Spółka sądziła, że skoro płaci za kosmetyki jednym przelewem, to nie musi dzielić wynagrodzenia na dwie części. Gdyby okazało się, że ma taki obowiązek, to od kwoty płatnej za korzystanie ze znaków towarowych musiałaby potrącić w Polsce podatek u źródła, jak od należności licencyjnej. Byłoby to 20 proc. lub 5 proc., w zależności od tego, czy sprzedawca przekazałby spółce swój certyfikat rezydencji.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane