Odliczanie kosztów pośrednich: Nagła wolta fiskusa może uderzyć po kieszeni

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Marcin Mroziuk19.04.2019, 07:05; Aktualizacja: 19.04.2019, 07:19
Korekta, jeśli okazałaby się konieczna, wcale nie musi być prosta i oczywista

Korekta, jeśli okazałaby się konieczna, wcale nie musi być prosta i oczywistaźródło: ShutterStock

Po latach sądowych bojów skarbówka zmieniła zdanie w sprawie momentu odliczania od przychodu kosztów pośrednich. Teraz twierdzi, że można je odejmować jednorazowo, a nie stopniowo.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • as(2019-04-19 08:27) Zgłoś naruszenie 130

  To nie jest " wielka wygrana podatników", tylko raczej kolejny dowód na to, jak fatalnie niejasne mamy materialne prawo podatkowe i mnożenie interpretacji tego nie uzdrowi, bo takie rzeczy powinny być raczej jednoznacznie uregulowane w przepisach, żeby interpretacje nie były potrzebne. Pośrednio jest to także przyczynek do refleksji nad sensem dalszego utrzymywanie podatków dochodowych, które są - choćby przez niejasne przepisy - utrapieniem dla maluczkich, a jednocześnie są łatwe do ominięcia dla krezusów, którzy wiedzą jak nie oddawać tego co cesarskie swojemu cesarzowi, tylko np. jakiemuś egzotycznemu, który... mniej bierze...

  Odpowiedz
 • j.(2019-04-20 21:32) Zgłoś naruszenie 40

  No i teraz co z odliczaniem kosztów za "kolejne lata (B, C, D itd.)" ? Obawiam się, że już ktoś pisze wniosek o wydanie wiążącej interpretacji teraz w tej sprawie. Czy to nie jest droga donikąd? Czy rzeczywiście nie ma szans, żeby to przeciąć? Niektórzy twierdzą, że jeśli się prawa podatkowego nie napisze od nowa, zasadniczo je upraszczając, modyfikując i poprawiając, to ta pseudozabawa będzie trwała nadal. Moim zdaniem interpretacje to powinny być wydawane, jeśli ktoś prowadzi jakąś bardzo nietypową działalność i dokonuje transakcji, których ustawodawca ani nie mógł, ani nie miał obowiązku przewidzieć. Jeśli ktoś chciałby np. na biegunie południowych leasingować - powiedzmy - zakupione w Dubaju wielbłądy za pośrednictwem chińskiej spółki z siedzibą w Kostaryce, to ja bym się nie zdziwił, gdyby najtęższe mózgi podatkowe nie wiedziały, jak to opodatkować i zainteresowany musiałby pisać o interpretację, ale takie sprawy, jak odliczanie kosztów pośrednich powinny być precyzyjnie uregulowane w przepisach! Już kilkanaście lat nie pracuję jako księgowy, a pamiętam, że kiedy byłem tym księgowym, już ten problem występował. No i cooooo? Jeszcze to w dalszym ciągu nie jest jednoznacznie uregulowane i wszyscy zainteresowani są skazani na zmieniające się interpretację??? No więc pytam: Gdzie przez te lata byłeś ty.... nieodpowiedzialny, partacki ustawodawco podatkowy? No gdzie? Dlaczego już dawno nie zmieniłeś przepisów w ten sposób, żeby tych wątpliwości nie było??? Powinieneś się na Wielkanoc z tego strasznego grzechu zaniechania wyspowiadać i zapewne dostałbyś baaaaardzo ciężką pokutę!

  Odpowiedz
 • muszka(2019-04-19 13:53) Zgłoś naruszenie 10

  Co za niedouczeni ignoranci pisali ten tekst. Nie słyszeli o prowadzeniu PKPiR metodą memoriałową. Przerosło ich to intelektualnie. A to słownictwo " po kawałku" , no gimbaza normalnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane