statystyki

Wirtualne waluty. Nie każdy wydatek jest kosztem

autor: Jakub Wirski18.04.2019, 07:24; Aktualizacja: 18.04.2019, 07:24
Stanowisko to zasługuje na aprobatę. Przepisy nie ograniczają bowiem prawa do rozliczania kosztów do roku ich poniesienia i roku następnego.

Stanowisko to zasługuje na aprobatę. Przepisy nie ograniczają bowiem prawa do rozliczania kosztów do roku ich poniesienia i roku następnego.źródło: ShutterStock

Stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej prowadzi de facto do opodatkowania przychodu, a nie dochodu „kopaczy”.

Dyrektor KIS wydał dwie interpretacje dotyczące kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wirtualnej waluty. Jedna zasługuje na akceptację, z drugą trudno się zgodzić. Oczywiście, nie wyjaśniają one wszystkich wątpliwości dotyczących nowych zasad rozliczania kryptowalut. Pozostaje problem m.in. wpływu nowych zasad na nierozliczone straty z lat ubiegłych oraz na wartość remanentu u osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu kryptowalutami.

Wydatki „kopaczy”

Zgodnie z art. 22 ust. 14 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej są udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej. To oznacza, że od przychodów nie można odliczać kosztów pośrednich.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane