statystyki

Zatrudnienie małżonka obniży podatek, ale nie składki

autor: Paweł Ziółkowski13.04.2019, 13:30
Nowelizacja powoduje, że zatrudnianie małżonków i dzieci zaczęło się znowu opłacać. We wcześniejszym stanie prawnym prowadziło to do podwójnego opodatkowania rodziny.

Nowelizacja powoduje, że zatrudnianie małżonków i dzieci zaczęło się znowu opłacać. We wcześniejszym stanie prawnym prowadziło to do podwójnego opodatkowania rodziny.źródło: ShutterStock

Zmieniły się zasady rozliczania wynagrodzeń członków rodziny zatrudnionych w firmie. Przy wyborze najkorzystniejszego rozwiązania przedsiębiorcy powinni jednak wziąć pod uwagę także obciążenia ZUS.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną ‒ także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.

Jednak od stycznia tego roku wprowadzono wyjątek od tej zasady, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną ‒ także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 (stosunek pracy), art. 13 pkt 2, 8 i 9 (działalność osobiście wykonywana, świadczenie usług, kontrakt menedżerski) ustawy o PIT lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie o praktykach absolwenckich.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane