statystyki

„Jednorazowa wartość transakcji” to nie miesięczny czynsz za najem

autor: Patrycja Dudek11.04.2019, 16:00
Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, to nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodu (art. 22p ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15d ust. 1 ustawy o CIT).

Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, to nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodu (art. 22p ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15d ust. 1 ustawy o CIT).źródło: ShutterStock

Limit 15 tys. zł, powyżej którego trzeba płacić z rachunku bankowego, dotyczy całej należności wynikającej z umowy między przedsiębiorcami – orzekł WSA w Warszawie.

Z przepisów wynika, że jeśli jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę płatności, wynosi co najmniej 15 tys. zł, to przedsiębiorca powinien zapłacić za nią za pośrednictwem rachunku bankowego. Tak mówi art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.), a wcześniej było to zapisane w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.).

Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, to nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodu (art. 22p ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 15d ust. 1 ustawy o CIT).

Przepisy nie precyzują jednak, co rozumieć przez „jednorazową wartość transakcji”.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane