statystyki

Czy wyłączenie ceł z ram obowiązków MDR może być sporne?

autor: Agnieszka Kisielewska08.04.2019, 12:35; Aktualizacja: 08.04.2019, 12:36
Nowelizacja przepisów wprost wyłączająca cło z zakresu MDR uporządkowałaby regulacje w tym zakresie.

Nowelizacja przepisów wprost wyłączająca cło z zakresu MDR uporządkowałaby regulacje w tym zakresie.źródło: ShutterStock

Raportowanie schematów podatkowych nie wydaje się związane z dokonywaniem zgłoszeń celnych oraz ubieganiem się o pozwolenia celne. Obowiązki w zakresie MDR mogą jednak dotyczyć także osób, które dokonują tych czynności.

Regulacje rozdziału 11a działu III ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). nie wyłączają konieczności raportowania cła, wskazują jedynie, że kryterium transgranicznego nie uważa się za spełnione, gdy uzgodnienie dotyczy wyłącznie VAT, akcyzy lub ceł. Cła są na mocy tych przepisów potraktowane na równi z VAT i akcyzą. W rezultacie uzgodnienie dotyczące wyłącznie VAT, akcyzy lub cła nie spełnia kryterium transgranicznego. Niemniej jednak, jeżeli inne kryteria niż kryterium transgraniczne są spełnione, uzgodnienie może stanowić schemat krajowy – do raportowania.

Z przepisów wprowadzających obowiązkowe raportowanie schematów podatkowych nie wynika ograniczenie co do rodzajów podatków objętych tymi przepisami. Na podstawie samego brzmienia regulacji można zatem wywodzić, że cła są również objęte MDR (ang. mandatory disclosure rules).

Kontrowersyjne dobrodziejstwo objaśnień

Obowiązki w zakresie MDR są określane nie tylko przez same przepisy, lecz także przez objaśnienia wydane przez Ministerstwo Finansów. Opublikowane przed 31 stycznia 2019 r. objaśnienia podatkowe zatytułowane ,,Informacje o schematach podatkowych (MDR)” (dalej: objaśnienia) wyraźnie wskazują, że cła nie są objęte obowiązkowym raportowaniem schematów podatkowych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane