Otrzymany przez mediatora zwrot kosztów podróży jest zwolniony z PIT

autor: Magdalena Majkowska08.04.2019, 16:00
Jeżeli zwracane koszty były wyższe od limitów określonych w tych rozporządzeniach, to nadwyżka podlega opodatkowaniu – zastrzegł dyrektor KIS.

Jeżeli zwracane koszty były wyższe od limitów określonych w tych rozporządzeniach, to nadwyżka podlega opodatkowaniu – zastrzegł dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Mediator w sporach zbiorowych pracy, który odbywa podróże prywatnym samochodem i otrzymuje z tego tytułu zwrot kosztów przejazdów oraz opłat za autostradę, nie płaci od niego PIT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał emeryt, wpisany na listę mediatorów ministra pracy. Prowadził on mediacje w sporach zbiorowych toczących się w dwóch spółkach. Na podstawie zawartych umów zlecenia mediacji, otrzymywał, oprócz wynagrodzenia, także zwrot kosztów podróży swoim prywatnym samochodem oraz opłaty autostradowej.

Obaj zleceniodawcy potrącili mu od wypłacanego zwrotu kosztów podatek dochodowy. Mediator się z tym nie zgodził. Twierdził, że ma prawo do zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane