statystyki

Jaki CIT i VAT przy zakupie paliwa do samochodów osobowych

autor: Marcin Szymankiewicz08.04.2019, 12:41; Aktualizacja: 08.04.2019, 12:41
Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych 100 proc. wydatków związanych używaniem samochodu osobowego dotyczy tyko przypadków wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej.

Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych 100 proc. wydatków związanych używaniem samochodu osobowego dotyczy tyko przypadków wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT (usługi architektoniczne). Spółka jest właścicielem dwóch samochodów osobowych (w rozumieniu prawa drogowego). Oba auta stanowią środki trwałe spółki. Samochód marki Fiat służy wyłącznie do działalności gospodarczej (co potwierdza stosowny regulamin używania pojazdu), prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu oraz złożono informację VAT-26 (z samochodu tego korzystają wyłącznie pracownicy do celów służbowych, jest on parkowany na parkingu pod firmą).

Z kolei samochód marki Ford służy do działalności mieszanej, gdyż do celów prywatnych wykorzystuje go prezes spółki. Spółka 2 kwietnia 2019 r. nabyła paliwo do obu tych samochodów na stacji paliw. Nabycie paliwa do samochodu Fiat zostało udokumentowane fakturą nr 147/04/2019 z 2 kwietnia 2019 r. na kwotę brutto 246 zł, w tym VAT 46 zł, a nabycie paliwa do samochodu Ford zostało udokumentowane fakturą nr 177/04/2019 z 2 kwietnia 2019 r. na kwotę brutto 246 zł, w tym VAT 46 zł. Obie faktury zostały opłacone i otrzymane 2 kwietnia 2019 r. Jak spółka powinna rozliczyć zakup paliwa w VAT i CIT? Zaliczki na CIT spółka opłaca za okresy miesięczne, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. 

vat – podatek naliczony

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT czynny, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT (związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że oba samochody są wykorzystywane do działalności gospodarczej, która w przypadku spółki jest działalnością opodatkowaną, a zatem przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanego dla potrzeb tych samochodów paliwa. Zakładam, że nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o VAT.

Zasadniczo kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (zob. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). W analizowanej sprawie mamy jednak do czynienia z samochodami osobowymi, tj. pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy o VAT, a w przypadku wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych ustawodawca w sposób szczególny ustala kwotę podatku naliczonego.

Przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (art. 2 pkt 34 ustawy o VAT). W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (zob. art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące m.in. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (zob. art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT). Jednak art. 86a ust. 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania, w przypadku gdy pojazdy samochodowe są m.in. wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Wtedy sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, [ramka] wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT)


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Piotr(2019-04-08 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    czy na pewno w tym artykule dobrze wyliczono kwotę odliczenia na potrzeby CIT. W przypadku użytkowania mieszania wydaje mi się nie powinno odliczyć się 75% kwoty VAT (50%), tylko całość kwoty - czyli w przypadku samochodu FORD 150 zł + 23 zł = 173 zł , a nie 150 zł +75% z 23 zł ? Prośba o potwierdzenie

    Odpowiedz
  • mm(2019-04-08 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Odliczać od przychodu można tylko 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, gdy samochód osobowy jest używany do celów mieszanych. Ten 75-proc. limit dotyczy również połowy VAT, która – jako nieodliczona od podatku należnego – może być kosztem uzyskania przychodów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane