statystyki

Zwroty za przejazdy lokalne powinny być bez PIT [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek22.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 22.10.2019, 07:33
Dr Jowita Pustuł: Jeśli pracownik ponosi jakiekolwiek koszty za swojego pracodawcę, to ich zwrot nie podlega opodatkowaniu, bo nie prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego - mówi dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

Dr Jowita Pustuł: Jeśli pracownik ponosi jakiekolwiek koszty za swojego pracodawcę, to ich zwrot nie podlega opodatkowaniu, bo nie prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego - mówi dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.źródło: ShutterStock

- Jeśli pracownik ponosi jakiekolwiek koszty za swojego pracodawcę, to ich zwrot nie podlega opodatkowaniu, bo nie prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego - mówi dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

Czy pani zdaniem najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisaliśmy wczoraj DGP w artykule „Zwrot wydatków za jazdy lokalne nie zawsze z podatkiem”, to początek nowej, korzystnej linii orzeczniczej?

Na razie znamy wyłącznie ustne motywy wyroku. Trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie i dopiero po jego lekturze można podjąć próbę oceny, czy wyrok ten może być uznany za przełomowy, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Rozumiem pani ostrożność, ale uzasadniając wyrok NSA, sędzia Artur Kot wyraźnie stwierdził, że „nie sposób przyjąć, by przychód powstawał w związku z refundacją wydatków z tytułu jazd lokalnych, które są ponoszone w interesie pracodawcy”.

NSA nie przesądził jednak w tym wyroku, czy zwrot wypłacany na rzecz pracowników będzie zwolniony, czy opodatkowany. NSA uchylił wyrok WSA w Gdańsku i interpretację podatkową z uwagi na to, że zarówno sąd I instancji, jak i organ pominęli I etap analizy przepisów (ustalenie, czy dane świadczenie jest przychodem) i od razu przystąpili do II etapu (ustalania zakresu zwolnienia od opodatkowania).

Zwracając sprawę do organu podatkowego, NSA nakazał jednak wziąć pod uwagę tezy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń (sygn. SK 7/13). Czy samo to nie jest już przełomem? Dotychczas sądy stały na stanowisku, że wyrok TK dotyczył jedynie świadczeń nieodpłatnych, a w przypadku jazd lokalnych zwrot ma charakter pieniężny.

W mojej ocenie przesłanki powstania przychodu wymienione w wyroku TK powinny być brane pod uwagę nie tylko w sprawach dotyczących opodatkowania świadczeń nieodpłatnych. Jeśli pracownik otrzymuje od pracodawcy pieniądze, np. tytułem zwrotu kosztów podróży, noclegu czy wyżywienia, należy również zastanowić się nad tym, w czyim interesie poniesiony został wydatek, czy zwrot wydatku doprowadził do powstania korzyści po stronie podatnika itd. Jeśli nie doszło do powstania przysporzenia majątkowego, to nie może być mowy o powstaniu przychodu.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane