statystyki

Czy za odstąpienie od umowy trzeba zapłacić karę umowną?

autor: Patrycja Dudek28.03.2019, 16:00
Jeśli odstąpienie od umowy opłaca się bardziej niż jej realizacja, to zapłacona kara umowna może być kosztem – orzekł NSA.

Jeśli odstąpienie od umowy opłaca się bardziej niż jej realizacja, to zapłacona kara umowna może być kosztem – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Jeśli odstąpienie od umowy opłaca się bardziej niż jej realizacja, to zapłacona kara umowna może być kosztem – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która planowała otwarcie sklepu w powstającej galerii handlowej. Ostatecznie zrezygnowała z najmu lokalu, za co zapłaciła karę umowną. Wydatek chciała zaliczyć do kosztów. Tłumaczyła, że zrezygnowała z najmu, bo ten okazał się nieopłacalny. Oczekując na zakończenie budowy galerii, spóła otworzyła bowiem dwa inne punkty handlowe w tej samej okolicy, które nie przyniosły spodziewanych zysków. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że zapłata kary umownej nie generuje przychodów, a rezygnując z otwarcia kolejnego sklepu, podatnik stracił możliwość zarabiania.

Innego zdania był WSA w Szczecinie. Przyznał wprawdzie, że zapłacona kara nie ma bezpośredniego związku z przychodami, ale zwrócił uwagę, że w kosztach można też ujmować wydatki, które zabezpieczają źródło przychodów. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacało się zapłacić karę umowną niż inwestować w lokal, który prawdopodobnie okazałby się nierentowny.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane