statystyki

Wynajem trzech lokali nie zawsze w ramach firmy

autor: Patrycja Dudek11.03.2019, 18:00
Uzasadniając wyrok, sędzia Honorata Łopianowska podkreśliła, że w każdej z takich spraw liczy się stan faktyczny

Uzasadniając wyrok, sędzia Honorata Łopianowska podkreśliła, że w każdej z takich spraw liczy się stan faktycznyźródło: ShutterStock

Od dochodu z udostępniania dwóch apartamentów w miejscowościach letniskowych i jednego mieszkania w mieście można płacić ryczałt ewidencjonowany – orzekł WSA w Warszawie.

Uzasadniając wyrok, sędzia Honorata Łopianowska podkreśliła, że w każdej z takich spraw liczy się stan faktyczny. Zastrzegła, że niewykluczone, iż jeden lokal więcej lub dwa w tej samej miejscowości mogłyby skutkować wydaniem całkiem innego orzeczenia.

Spory o to, czy wynajem lokalu jest prywatny, czy firmowy, ciągną się od lat. Problem bierze się z tego, że ustawa o PIT wskazuje w tym zakresie dwa odrębne źródła przychodu: z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) oraz z najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6). Nie ma jednak kryteriów, które pozwoliłyby precyzyjnie określić, kiedy wynajem jest jeszcze prywatny, a od kiedy powinien być już traktowany jak działalność gospodarcza.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane