statystyki

Wynajem trzech lokali nie zawsze w ramach firmy

autor: Patrycja Dudek11.03.2019, 18:00
Uzasadniając wyrok, sędzia Honorata Łopianowska podkreśliła, że w każdej z takich spraw liczy się stan faktyczny

Uzasadniając wyrok, sędzia Honorata Łopianowska podkreśliła, że w każdej z takich spraw liczy się stan faktycznyźródło: ShutterStock

Od dochodu z udostępniania dwóch apartamentów w miejscowościach letniskowych i jednego mieszkania w mieście można płacić ryczałt ewidencjonowany – orzekł WSA w Warszawie.

Uzasadniając wyrok, sędzia Honorata Łopianowska podkreśliła, że w każdej z takich spraw liczy się stan faktyczny. Zastrzegła, że niewykluczone, iż jeden lokal więcej lub dwa w tej samej miejscowości mogłyby skutkować wydaniem całkiem innego orzeczenia.

Spory o to, czy wynajem lokalu jest prywatny, czy firmowy, ciągną się od lat. Problem bierze się z tego, że ustawa o PIT wskazuje w tym zakresie dwa odrębne źródła przychodu: z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) oraz z najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6). Nie ma jednak kryteriów, które pozwoliłyby precyzyjnie określić, kiedy wynajem jest jeszcze prywatny, a od kiedy powinien być już traktowany jak działalność gospodarcza.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane