statystyki

Resort finansów ostrzega przed sprzedawcami kosztów

autor: Mariusz Szulc11.03.2019, 06:25; Aktualizacja: 11.03.2019, 07:28
Jak wyjaśnia MF, takie faktury wcale nie są legalne, bo dokumentują fikcyjne zdarzenia gospodarcze

Jak wyjaśnia MF, takie faktury wcale nie są legalne, bo dokumentują fikcyjne zdarzenia gospodarczeźródło: ShutterStock

Za internetowy handel fikcyjnymi fakturami grozi więzienie od 6 miesięcy do nawet 25 lat i to zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy – przypomniało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Zapewniło, że wraz z Krajową Administracją Skarbową na bieżąco monitoruje oferty w internecie i jest w stanie szybko wykryć puste faktury dzięki wykorzystaniu jednolitych plików kontrolnych (JPK_VAT) oraz danych o kontach bankowych, przesyłanych przez System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR).

Proceder, przed którym ostrzega fiskus, opisaliśmy obszernie w artykule ”Handel kosztami wciąż kwitnie„ (DGP nr 30/2019). Informowaliśmy o licznych e-mailach, które trafiają nie tylko do przedsiębiorców, ale także do naszej redakcji i sugerują możliwość zakupu ”legalnych faktur kosztowych„. Rzekomy sprzedawca deklaruje, że jest ”płatnikiem VAT„, a kupione dokumenty można zaksięgować i dzięki temu zmniejszyć swoją ”należność podatkową„. Ewentualny nabywca może w ten sposób zwiększyć kwotę VAT do odliczenia (podatku naliczonego) oraz zmniejszyć swój dochód dla celów PIT lub w CIT.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane