statystyki

Resort finansów ostrzega przed sprzedawcami kosztów

autor: Mariusz Szulc11.03.2019, 06:25; Aktualizacja: 11.03.2019, 07:28
Jak wyjaśnia MF, takie faktury wcale nie są legalne, bo dokumentują fikcyjne zdarzenia gospodarcze

Jak wyjaśnia MF, takie faktury wcale nie są legalne, bo dokumentują fikcyjne zdarzenia gospodarczeźródło: ShutterStock

Za internetowy handel fikcyjnymi fakturami grozi więzienie od 6 miesięcy do nawet 25 lat i to zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy – przypomniało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Zapewniło, że wraz z Krajową Administracją Skarbową na bieżąco monitoruje oferty w internecie i jest w stanie szybko wykryć puste faktury dzięki wykorzystaniu jednolitych plików kontrolnych (JPK_VAT) oraz danych o kontach bankowych, przesyłanych przez System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR).

Proceder, przed którym ostrzega fiskus, opisaliśmy obszernie w artykule ”Handel kosztami wciąż kwitnie„ (DGP nr 30/2019). Informowaliśmy o licznych e-mailach, które trafiają nie tylko do przedsiębiorców, ale także do naszej redakcji i sugerują możliwość zakupu ”legalnych faktur kosztowych„. Rzekomy sprzedawca deklaruje, że jest ”płatnikiem VAT„, a kupione dokumenty można zaksięgować i dzięki temu zmniejszyć swoją ”należność podatkową„. Ewentualny nabywca może w ten sposób zwiększyć kwotę VAT do odliczenia (podatku naliczonego) oraz zmniejszyć swój dochód dla celów PIT lub w CIT.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane