statystyki

Konsultacje podatkowe w MF. Fiskus objaśni milionerom, jak mają płacić nową daninę

autor: Mariusz Szulc12.03.2019, 16:00
Dochód będzie można pomniejszyć o odliczone już składki ZUS (polskie i zagraniczne), a także o dywidendę otrzymaną z zagranicznej CFC lub dochód z odpłatnego zbycia udziału w spółce kontrolowanej (o ile kwoty te będą już uwzględnione w podstawie opodatkowania).

Dochód będzie można pomniejszyć o odliczone już składki ZUS (polskie i zagraniczne), a także o dywidendę otrzymaną z zagranicznej CFC lub dochód z odpłatnego zbycia udziału w spółce kontrolowanej (o ile kwoty te będą już uwzględnione w podstawie opodatkowania).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów rozpoczęło kolejne konsultacje podatkowe – tym razem do projektu objaśnień przepisów o daninie solidarnościowej. Projekt został opublikowany wczoraj.

Chodzi o obowiązującą od 2019 r. ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2192). Jednym ze źródeł jego finansowania jest danina solidarnościowa, którą według stawki 4 proc. zapłacą po raz pierwszy w 2020 r. osoby, które w roku bieżącym osiągną ponad 1 mln zł dochodów. Mowa zarówno o dochodach opodatkowanych według skali podatkowej (np. ze stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych), z działalności gospodarczej (w tym także objętej 19-proc. podatkiem liniowym), z zysków kapitałowych (np. ze sprzedaży akcji, udziałów), jak i z zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC).

Resort zastrzegł, że emeryt lub rencista będzie brać pod uwagę dochody wykazane na formularzu PIT-40A tylko, jeśli podatek z niego wynikający będzie podatkiem należnym.

Małżonkowie przy wyliczaniu, czy powinni płacić daninę solidarnościową, będą uwzględniać wyłącznie swoje dochody i nie będą mogli np. dzielić ich na pół.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane