statystyki

Konsultacje podatkowe w MF. Fiskus objaśni milionerom, jak mają płacić nową daninę

autor: Mariusz Szulc12.03.2019, 16:00
Dochód będzie można pomniejszyć o odliczone już składki ZUS (polskie i zagraniczne), a także o dywidendę otrzymaną z zagranicznej CFC lub dochód z odpłatnego zbycia udziału w spółce kontrolowanej (o ile kwoty te będą już uwzględnione w podstawie opodatkowania).

Dochód będzie można pomniejszyć o odliczone już składki ZUS (polskie i zagraniczne), a także o dywidendę otrzymaną z zagranicznej CFC lub dochód z odpłatnego zbycia udziału w spółce kontrolowanej (o ile kwoty te będą już uwzględnione w podstawie opodatkowania).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów rozpoczęło kolejne konsultacje podatkowe – tym razem do projektu objaśnień przepisów o daninie solidarnościowej. Projekt został opublikowany wczoraj.

Chodzi o obowiązującą od 2019 r. ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2192). Jednym ze źródeł jego finansowania jest danina solidarnościowa, którą według stawki 4 proc. zapłacą po raz pierwszy w 2020 r. osoby, które w roku bieżącym osiągną ponad 1 mln zł dochodów. Mowa zarówno o dochodach opodatkowanych według skali podatkowej (np. ze stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych), z działalności gospodarczej (w tym także objętej 19-proc. podatkiem liniowym), z zysków kapitałowych (np. ze sprzedaży akcji, udziałów), jak i z zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC).

Resort zastrzegł, że emeryt lub rencista będzie brać pod uwagę dochody wykazane na formularzu PIT-40A tylko, jeśli podatek z niego wynikający będzie podatkiem należnym.

Małżonkowie przy wyliczaniu, czy powinni płacić daninę solidarnościową, będą uwzględniać wyłącznie swoje dochody i nie będą mogli np. dzielić ich na pół.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane