statystyki

Jak ująć leasing zwrotny samochodu osobowego?

autor: Halina Zabrocka Księgowa02.03.2019, 08:00
samochody

Stratę poniesioną na sprzedaży przedmiotu leasingu rozlicza się w czasie przez okres leasingu, pod warunkiem że rekompensują ją przyszłe opłaty leasingowe niższe od rynkowych.źródło: ShutterStock

W lutym 2019 r. nabyliśmy dla firmy samochód osobowy o wartości 200 000 zł. W tym samym miesiącu sprzedaliśmy ten samochód firmie leasingowej i następnie wzięliśmy go w używanie na podstawie zawartej umowy leasingu za 150 000 zł. Jak zaksięgować powyższe operacje?

Leasing zwrotny to rozwiązanie dobre dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebują szybkiego zastrzyku pieniędzy. Konstrukcja tego typu umowy powoduje, że firma dzięki sprzedaży składnika majątku zwiększa swoje aktywa obrotowe, które następnie może wykorzystać w taki sposób, by przynosiły szybszy i większy dochód. Leasing zwrotny może mieć charakter zarówno finansowy, jak i operacyjny – w zależności od indywidualnych potrzeb biznesowych. Leasing zwrotny, tak jak każda inna forma leasingu, niesie ze sobą korzyści podatkowe. Sposób ujęcia go w księgach jest jednak uzależniony od jego typu. Leasing zwrotny nie jest jednakowo opłacany w przypadku wszystkich samochodów osobowych. Z uwagi na szybką amortyzację tego typu środków trwałych rozwiązanie to jest dostępne dla stosunkowo młodych samochodów (nie starszych niż trzy lata). Problem może powstać przy wycenie środka trwałego – sprzedaży firmie leasingującej należy bowiem dokonać po cenie rynkowej, która najczęściej okazuje się niższa niż wartość, w jakiej składnik majątku został zaewidencjonowany. W ten sposób przedsiębiorca traci na jego odsprzedaży.

Inną trudną kwestię stanowi VAT, szczególnie w sytuacji, gdy właściciel firmy (która nie trudni się odsprzedażą pojazdów) zakupuje dany samochód z myślą o odsprzedaniu go firmie leasingującej. W takich przypadkach organy podatkowe uznają najczęściej, że z tytułu zakupu takiego pojazdu podatnik może odliczyć jedynie 50 proc. VAT. Z kolei sprzedaż tego składnika majątku powinien opodatkować właściwą stawką VAT 23 proc.

Zmiany

Przepisy ustaw o PIT oraz o CIT wprowadziły od 1 stycznia 2019 r. nowe zasady rozliczania umów leasingu, niekorzystne w przypadku drogich samochodów osobowych. Ustawodawca ograniczył możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych związanych z rozliczaniem leasingu aut. Od 2019 r. w gorszej sytuacji będą przedsiębiorcy chcący wziąć w leasing lub wynajem samochód osobowy, którego wartość przekracza 150 tys. zł (225 tys. zł, jeśli auto jest elektryczne). Kosztem uzyskania przychodu będzie dla nich tylko ta część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 tys. zł. Zatem nie zmieni się sytuacja posiadaczy pojazdów branych w leasing, których koszt nie będzie wyższy niż 165 470 zł brutto, ponieważ czynsz inicjalny i raty – tak jak dotychczas – będą w całości kosztem uzyskania przychodu. Trzeba w tym miejscu pamiętać o możliwości odliczenia 50 proc. VAT, zatem na limit 150 tys. zł składa się cena netto samochodu oraz nieodliczona część VAT. To właśnie cena 134 529 zł plus nieodliczona połowa VAT od tej kwoty dają łącznie 150 tys. zł kosztów podatkowych. Oczywiście powyższe dotyczy podatników VAT użytkujących samochód w sposób mieszany (firmowy i prywatny).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane