statystyki

Pietrasik: MF rozważa dwa rodzaje objaśnień do cen transferowych [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski12.02.2019, 07:00; Aktualizacja: 12.02.2019, 08:23
Joanna Pietrasik

Joanna Pietrasik – dyrektor departamentu cen transferowych w Ministerstwie Finansówźródło: Materiały Prasowe

Zamierzamy wydać objaśnienia dotyczące zmienionych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Zastanawiamy się też nad innymi – odnośnie do rozliczeń za okres do końca 2018 r. - mówi Joanna Pietrasik dyrektor departamentu cen transferowych w Ministerstwie Finansów.

W ostatnim czasie MF przeprowadziło dwie sesje konsultacji. Pierwsze (od 16 listopada do 15 stycznia) dotyczyły nowelizacji przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. W drugich, zakończonych niedawno, chodziło o dwie kwestie rozliczeń za 2018 r., w których wytyczne wydało Forum Cen Transferowych. W obu sprawach rynek czeka na objaśnienia podatkowe. Kiedy można się ich spodziewać?

W ramach konsultacji przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. zorganizowaliśmy dwa spotkania ze wszystkimi zainteresowanymi osobami, które się zgłosiły – 18 grudnia i 8 stycznia. Obecnie jesteśmy po analizie zgłoszonych uwag, które otrzymaliśmy na piśmie oraz w trakcie spotkań konsultacyjnych i przygotowujemy objaśnienia. Nie chcę jednak podawać ostatecznego terminu, kiedy się one pojawią. Prawdopodobnie będzie to na przełomie I i II kwartału tego roku.

Co z drugą sesją konsultacji – w sprawie technicznych aspektów przygotowywania analiz danych porównawczych oraz tzw. opisów zgodności? W tych dwóch sprawach wytyczne przedstawiło też Forum Cen Transferowych. Czy to już pewne, że w tych dwóch tematach również będą objaśnienia?

Jeszcze nie. Możliwe są też propozycje zmian w przepisach. Przykładowo, druga grupa robocza Forum przedstawiła postulaty zmian legislacyjnych, choć muszę zaznaczyć, że dotyczyły one przepisów obowiązujących do końca 2018 r.

Ewentualne objaśnienia w tym zakresie będą więc dotyczyły jedynie przeszłości?

Nie, po pewnych drobnych modyfikacjach będą miały zastosowanie również na przyszłość. Ta praca nie pójdzie na marne. Chcemy wypracować objaśnienia działające na przyszłość.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • masd(2019-02-12 08:46) Zgłoś naruszenie 20

    W pierwszej kolejności to niech MF poprawi przepisy przejściowe dotyczące nowelizacji z pażdziernika 2018 r. Na gruncie obecnych przepisów nie ma jak złożyć CIT - TP bo rozporządzenie dotyczące wzoru CIT - TP zostało uchylone i nie obowiązuje. Zasady techniki prawodawczej w tym zakresie są bezlitosne. Zachowanie ważności ustawy nie powoduje zachowania wazności rozporzadzen.

    Odpowiedz
  • masd(2019-02-12 09:23) Zgłoś naruszenie 01

    Paragraf 30. ust 2 pkt 5 Zasad techniki prawodawczej. W przepisach przejściowych rozstrzyga się w szczególności: -czy i w jakim zakresie utrzymuje się czasowo w mocy przepisy wykonawcze wydane na podstawie dotychczasowych przepisów upoważniających. Zatem jesli nie ma nic w przepisach przejsciowych o utrzymianiu czasowym przepisow wykonawczych, to przepisy wykonawcze traca moc.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane