statystyki

Ministerstwo Finansów broni przepisów dotyczących cen transferowych

06.02.2019, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2019, 09:39
Przepisy dotyczące cen transferowych, wprowadzone ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193), zwanej dalej „ustawą zmieniającą”, stosuje się – co do zasady – do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Przepisy dotyczące cen transferowych, wprowadzone ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193), zwanej dalej „ustawą zmieniającą”, stosuje się – co do zasady – do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

W artykule pt. „Nie ma przepisu, ale nadal jest obowiązek” (DGP nr 16/2019) napisaliśmy o wątpliwościach czytelników dotyczących podstawy prawnej sporządzania dokumentacji cen transferowych za 2018 r. Przedstawiliśmy zarówno ocenę czytelników (którzy twierdzą, że takiej podstawy brak), jak i odpowiedź Ministerstwa Finansów (które utrzymuje, że podstawa jest). Artykuł spotkał się z dużą reakcją czytelników, a MF postanowiło szerzej uzasadnić swoje stanowisko. Publikujemy je w całości, aby nasi czytelnicy mogli zapoznać się z argumentacją resortu w tej kontrowersyjnej kwestii.

Przepisy dotyczące cen transferowych, wprowadzone ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193), zwanej dalej „ustawą zmieniającą”, stosuje się – co do zasady – do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Powyższe wynika wprost z art. 44 ust. 1 ustawy zmieniającej, który stanowi, że zmieniane przepisy ustaw o PIT i CIT stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. (poza wyjątkami określonymi w ustawie). Przepis ten stanowi odzwierciedlenie terminu wejścia w życie ustawy zmieniającej, zasady roczności obowiązującej na gruncie podatków dochodowych oraz zasady niedziałania prawa wstecz, obowiązującej na etapie dokonywania zmian w tych podatkach.

Zakres obowiązywania przepisów w 2018 i 2019 r.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • masd(2019-02-06 12:40) Zgłoś naruszenie 20

    Wyjaśnienia resortu są błędne, albowiem ich założenia bazują na blędnym przekonaniu,wynikajacym ze zlej interpretacji 32 ust. 1 Zasad Techniki Prawodawczej wg ktorej niby rozporządzenie dzieli losy ustawy, na podstawie której zostało wydane. Owszem dzieli ale tylko w przypadku gdy ustawa jest uchylana. Natomiast jesli ustawa zostaje zachowana,w szczegolnosci przepis upowazniajacy do wydania rozporzadzenia, to nie zawsze oznacza ze takie rozporzadzenie pozostaje w mocy. Paragra 30 ust 2 pkt 5 Zasad Techniki Prawodawczej stanowie, ze w przepisach przejsciowych rozstrzyga sie czy i w jakim zakresie utrzymuje się czasowo w mocy przepisy wykonawcze wydane na podstawie dotychczasowych przepisów upoważniających. Jesli w przepisach przejsciowych nie ma nic o zachowaniu w mocy rozporzadzen, to one przestaja obowiązywac.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane