statystyki

Kompromis ma pomóc matrycy VAT. Resort ma nowy pomysł na opodatkowanie soków

autor: Marek Chądzyński12.02.2019, 07:30; Aktualizacja: 12.02.2019, 07:39
Resort stara się przyspieszyć prace nad matrycą VAT, które w ostatnich tygodniach utknęły właśnie z powodu stawek od napojów.

Resort stara się przyspieszyć prace nad matrycą VAT, które w ostatnich tygodniach utknęły właśnie z powodu stawek od napojów.źródło: ShutterStock

Resort finansów nie zamierza odpuścić w sprawie uporządkowania stawek. Ma nowy pomysł na opodatkowanie soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw.

Resort stara się przyspieszyć prace nad matrycą VAT, które w ostatnich tygodniach utknęły właśnie z powodu stawek od napojów. Nowa propozycja to pozostawienie 5-proc. podatku w przypadku soków i nektarów, ale podniesienie go do 23 proc. na napoje z owoców. Taki zapis znalazł się w projekcie, który w ostatni piątek został przekazany Stałemu Komitetowi Rady Ministrów do dalszych prac.

Matryca to nowe przyporządkowanie stawek do towarów i usług. Resort finansów pracuje nad nim od wielu miesięcy. Konsultacje rozpoczął w listopadzie 2018 r. Chodzi o to, żeby wyeliminować absurdy w rodzaju stosowania dwóch różnych stawek podatku w przypadku pieczywa w zależności od jego terminu przydatności do spożycia. Tego typu niejasności powodują wiele nieporozumień i konfliktów między podatnikami a fiskusem, przez co rosną koszty samego systemu.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane