statystyki

Kompromis ma pomóc matrycy VAT. Resort ma nowy pomysł na opodatkowanie soków

autor: Marek Chądzyński12.02.2019, 07:30; Aktualizacja: 15.06.2020, 16:22
Resort stara się przyspieszyć prace nad matrycą VAT, które w ostatnich tygodniach utknęły właśnie z powodu stawek od napojów.

Resort stara się przyspieszyć prace nad matrycą VAT, które w ostatnich tygodniach utknęły właśnie z powodu stawek od napojów.źródło: ShutterStock

Resort finansów nie zamierza odpuścić w sprawie uporządkowania stawek. Ma nowy pomysł na opodatkowanie soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw.

Resort stara się przyspieszyć prace nad matrycą VAT, które w ostatnich tygodniach utknęły właśnie z powodu stawek od napojów. Nowa propozycja to pozostawienie 5-proc. podatku w przypadku soków i nektarów, ale podniesienie go do 23 proc. na napoje z owoców. Taki zapis znalazł się w projekcie, który w ostatni piątek został przekazany Stałemu Komitetowi Rady Ministrów do dalszych prac.

>>> WSZYSTKO O NOWEJ MATRYCY STAWEK VAT PRZECZYTASZ TUTAJ >>>

Matryca to nowe przyporządkowanie stawek do towarów i usług. Resort finansów pracuje nad nim od wielu miesięcy. Konsultacje rozpoczął w listopadzie 2018 r. Chodzi o to, żeby wyeliminować absurdy w rodzaju stosowania dwóch różnych stawek podatku w przypadku pieczywa w zależności od jego terminu przydatności do spożycia. Tego typu niejasności powodują wiele nieporozumień i konfliktów między podatnikami a fiskusem, przez co rosną koszty samego systemu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane