statystyki

Mniejszy budżet czy proste podatki? Matryca VAT tonie w nektarach

autor: Marek Chądzyński08.01.2019, 07:26; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:45
Dyskusja nad wysokością VAT od napojów owocowych, warzywnych i nektarów to odprysk konsultacji nad tzw. nową matrycą stawek podatku od towarów i usług.

Dyskusja nad wysokością VAT od napojów owocowych, warzywnych i nektarów to odprysk konsultacji nad tzw. nową matrycą stawek podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Utrzymanie niskiej stawki VAT na napoje owocowe i warzywne pozbawiłoby budżet ok. 800 mln zł dochodów albo przekreśliło prace nad uproszczeniem poboru daniny.

Dyskusja nad wysokością VAT od napojów owocowych, warzywnych i nektarów to odprysk konsultacji nad tzw. nową matrycą stawek podatku od towarów i usług. Resort finansów pracował nad nią przez wiele miesięcy. Celem tych prac było uporządkowanie opodatkowania poszczególnych towarów i usług tak, by wyeliminować absurdy w rodzaju stosowania dwóch różnych stawek podatku w przypadku pieczywa w zależności od jego terminu przydatności do spożycia. Tego typu niejasności wywołują konflikty między podatnikami a fiskusem, przez co rosną koszty samego systemu.

Projektem nowej matrycy ministerstwo pochwaliło się w listopadzie 2018 r., ale burza wokół niej rozpętała się na krótko przed Bożym Narodzeniem. Alarm podnieśli producenci nektarów oraz napojów owocowych i warzywnych, bo w przypadku ich produktów MF zaplanowało 23-proc. stawkę w miejsce obowiązującej dziś 5-proc. Firmy zrzeszone w Krajowej Unii Producentów Soków twierdzą, że tak duży wzrost podatku to albo ok. 450 mln zł mniej w kieszeniach konsumentów, albo drastyczny spadek popytu na ich towar, co w konsekwencji oznaczałoby mniejsze zapotrzebowanie na owoce u krajowych plantatorów. Dla przykładu zakupy jabłek miałyby być mniejsze o 123,5 tys. ton rocznie, czyli mniej więcej o trzy czwarte.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane