statystyki

Mniejszy budżet czy proste podatki? Matryca VAT tonie w nektarach

autor: Marek Chądzyński08.01.2019, 07:26; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:45
Dyskusja nad wysokością VAT od napojów owocowych, warzywnych i nektarów to odprysk konsultacji nad tzw. nową matrycą stawek podatku od towarów i usług.

Dyskusja nad wysokością VAT od napojów owocowych, warzywnych i nektarów to odprysk konsultacji nad tzw. nową matrycą stawek podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Utrzymanie niskiej stawki VAT na napoje owocowe i warzywne pozbawiłoby budżet ok. 800 mln zł dochodów albo przekreśliło prace nad uproszczeniem poboru daniny.

Dyskusja nad wysokością VAT od napojów owocowych, warzywnych i nektarów to odprysk konsultacji nad tzw. nową matrycą stawek podatku od towarów i usług. Resort finansów pracował nad nią przez wiele miesięcy. Celem tych prac było uporządkowanie opodatkowania poszczególnych towarów i usług tak, by wyeliminować absurdy w rodzaju stosowania dwóch różnych stawek podatku w przypadku pieczywa w zależności od jego terminu przydatności do spożycia. Tego typu niejasności wywołują konflikty między podatnikami a fiskusem, przez co rosną koszty samego systemu.

Projektem nowej matrycy ministerstwo pochwaliło się w listopadzie 2018 r., ale burza wokół niej rozpętała się na krótko przed Bożym Narodzeniem. Alarm podnieśli producenci nektarów oraz napojów owocowych i warzywnych, bo w przypadku ich produktów MF zaplanowało 23-proc. stawkę w miejsce obowiązującej dziś 5-proc. Firmy zrzeszone w Krajowej Unii Producentów Soków twierdzą, że tak duży wzrost podatku to albo ok. 450 mln zł mniej w kieszeniach konsumentów, albo drastyczny spadek popytu na ich towar, co w konsekwencji oznaczałoby mniejsze zapotrzebowanie na owoce u krajowych plantatorów. Dla przykładu zakupy jabłek miałyby być mniejsze o 123,5 tys. ton rocznie, czyli mniej więcej o trzy czwarte.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane