Ministerstwo Finansów nie wyklucza aktualizowania objaśnień z 31 stycznia br. o raportowaniu schematów podatkowych.
Poinformował o tym wczoraj wiceminister finansów Filip Świtała na spotkaniu z dziennikarzami. Podał, że informacje o schematach już spływają do MF, ale nadal nie ma ich wiele.
Zapewnił, że resort przeanalizuje wszelkie postulaty zmian w ordynacji podatkowej w tym zakresie. Zastrzegł jednak, że powinny one w odpowiednim stopniu uwzględniać interes publiczny. – Nie wszystkie do tej pory spełniały ten warunek – dodał.
Ewentualne zmiany przepisów mogą być bardziej prawdopodobne po czerwcu 2021 r., gdy szef Krajowej Administracji Skarbowej przygotuje pierwsze sprawo zdanie o funkcjonowaniu przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (ang. mandatory disclosure rules – MDR).
Weszły one w życie od 1 stycznia br. Eksperci podatkowi bądź ich klienci muszą zgłaszać fiskusowi zarówno transgraniczne schematy podatkowe, jak i schematy krajowe, o ile przychody, koszty lub aktywa danego podmiotu przekroczą równowartość 10 mln euro, a wartość takiego schematu przekroczy 2,5 mln euro. Nowy obowiązek obejmuje także schematy oferowane w przeszłości: transgraniczne po 25 czerwca 2018 r., krajowe po 1 listopada 2018 r.
Wiceminister ponownie zapewnił, że MF będzie początkowo z wyrozumiałością podchodzić do ewentualnych spóźnień. Jeśli informacje o schematach zostaną przekazane do końca lutego br., to urzędnicy nie będą wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji wobec spóźnialskich. W okresie od marca do końca kwietnia br. opóźnienia będą traktowane jako „przypadki mniejszej wagi”.
Zasadniczo za niepoinformowanie o schemacie grozi grzywna do 720 stawek dziennych oraz kara administracyjna 2 mln zł, a nawet 8 mln zł, jeśli stwierdzone zostanie wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
Przepisy o MDR były długo i szczegółowo konsultowane. MF uwzględniło m.in. postulat, aby nie trzeba było raportować informacji o ulgach podatkowych. Części postulatów jednak nie spełniono, w tym apelu doradców podatkowych, by zrezygnować z raportowania schematów stanowiących unikanie opodatkowania. – Oznaczałoby to pozbawienie przepisów ich sensu – wyjaśnił Dominik Kaczmarski, dyrektor departamentu systemu podatkowego w MF.