statystyki

Karta podatkowa nie dla komandytariusza

autor: Patrycja Dudek23.05.2018, 07:54; Aktualizacja: 23.05.2018, 08:06
Lekarz wygrał przed WSA we Wrocławiu.

Lekarz wygrał przed WSA we Wrocławiu.źródło: ShutterStock

Lekarz straci prawo do karty podatkowej, gdy zacznie czerpać zyski z działalności spółki komandytowej – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o lekarza medycyny estetycznej, który rozliczał się z fiskusem w formie karty podatkowej. Niezależnie od tego planował założyć spółkę komandytową, która miała prowadzić działalność w zakresie najmu nieruchomości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że w takiej sytuacji podatnik straci prawo do karty, bo uproszczony sposób rozliczeń wchodzi w grę tylko wtedy, gdy podatnik nie prowadzi żadnej innej działalności.

Podatnik wyjaśnił jednak, że zamierza zostać komandytariuszem, a więc wspólnikiem, który – w przeciwieństwie do komplementariusza – nie prowadzi spraw spółki ani nią nie zarządza, a jedynie czerpie zyski z działalności prowadzonej przez spółkę. Mężczyzna argumentował, że nie sposób postawić znaku równości pomiędzy uzyskiwaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej a prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane