Dla zapłaty PCC data licytacji nie ma znaczenia

autor: Magdalena Majkowska22.01.2019, 08:14; Aktualizacja: 22.01.2019, 09:02
W 2018 r. podatnik dostał z urzędu skarbowego wezwanie do zapłaty PCC. Twierdził, że nie powinien płacić podatku, bo w dniu licytacji nie obowiązywały jeszcze przepisy, które by to nakazywały.

W 2018 r. podatnik dostał z urzędu skarbowego wezwanie do zapłaty PCC. Twierdził, że nie powinien płacić podatku, bo w dniu licytacji nie obowiązywały jeszcze przepisy, które by to nakazywały.źródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy liczy się od momentu uprawomocnienia postanowienia o przysądzeniu własności, nawet jeżeli licytacja odbyła się przed wprowadzeniem przepisu o zapłacie PCC od sprzedaży komorniczej – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o podatnika, który pod koniec 2015 r. kupił nieruchomość na licytacji. Zanim doszło do transakcji, dostał od komornika zapewnienie, że nie będzie ona obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sądowe postanowienie o przysądzeniu własności zostało jednak wydane już w 2016 r. i wtedy też się uprawomocniło.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane